25. mája 2008

Vydreté víťazstvo Slovákov nad Ukrajinou

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili aj vo svojom záverečnom stretnutí na kvalifikačnom turnaji v Poprade o postup na budúcoročný európsky šampionát v Turecku, keď po viac ako dvojhodinovej ...

POPRAD 25. mája (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili aj vo svojom záverečnom stretnutí na kvalifikačnom turnaji v Poprade o postup na budúcoročný európsky šampionát v Turecku, keď po viac ako dvojhodinovej dráme zdolali Ukrajinu 3:1 (23, 34, -15, 23). Vytvorili si tak vynikajúcu východiskovú pozíciu do druhej polovice kvalifikácie, keď sa bez bodovej straty stali víťazmi turnaja. Záverečný druhý kvalifikačný turnaj sa odohrá v závere budúceho týždňa (30. mája - 1. júna) v Plzni. Ukrajina - Slovensko 1:3 (-23, -34, 15, -23) 127 min, rozhodovali: Sodja (Rak.), Wolf (Švajč.), 1200 divákov Zostavy: Ukrajina: Gumeňuk, Diačkov, Rudnickij, Bakun, Babkov, Gladyr, libero Sereda (Stacenko, Fomin, Kapajev Slovensko: Masný, Martin Sopko st., Kmeť, M. Nemec, Lukáš Diviš st., Kohút, libero Pipa (Červeň, Bencz, Zaťko, Jakubov Domáci volejbalisti začali zápas pokazeným podaním, ale to bolo jedinýkrát, keď v prvom sete prehrávali. Už na prvý technický oddychový čas odchádzali s trojbodovým náskokom, keď sa blysli blokári a na smeči najmä Lukáš Diviš st. Ukrajinci sa však nevzdávali a neustále hrozili, nebezpeční boli najmä v útoku. V závere sa im raz podarilo dotiahnuť na Slovákov (20:20), ale potom zverenci talianskeho trénera Emanueleho Zaniniho opäť odskočili o 2 body a už si náskok nenechali vziať. Za 26 min vyhrali najtesnejším rozdielom 25:23 a ujali sa vedenia 1:0. Druhé dejstvo začali niekoľkými skvelými zákrokmi v obrane i v útoku a už do prvého technického oddychového času si vypracovali päťbodový náskok (8:3). Potom síce striedali skvelé momenty so slabšími, ale držali si súpera na dištanc. To platilo až do druhého technického oddychového času, vzápätí však sériou nepresností dovolili Ukrajincom vyrovnať a rozpútala sa málo vídaná bitka o ukončenie setu. Slováci odvracali štyri setbaly súpera, sami nakoniec premenili svoj ôsmy, vyhrali set 36:34 a viedli už 2:0. Začiatok tretej hry však "prespali" a hneď na začiatku dovolili súperovi urobiť si náskok, prehrávali 2:7 a päťbodový odstup sa neznižoval, ale naopak postupne narastal až na hrozivých 14:6 z pohľadu Ukrajincov. Domácim sa nedarilo v žiadnej činnosti, ich smeče lietali von z ihriska, bloky, ktoré zdobili ich hru v predchádzajúcich zápasoch, boli tentoraz veľmi deravé. Rozbehnutých hostí nezastavili ani oddychové časy, ani striedania v zostave slovenského družstva. Konečný výsledok tretieho setu 25:15 pre Ukrajinu hovorí za všetko. Ani nástup do štvrtého setu neveštil nič dobré. Hneď na jeho začiatku viedli východní susedia Slovenska 3:1, ale potom prišli veľké chvíle Martina Sopka st., ktorý dvoma esami z podania a vzápätí úspešným smečom zariadil, že na prvý technický oddychový čas odchádzali s jednobodovým náskokom domáci. Začala sa viac dramatická ako kvalitná ťahanica o každý bod. Ani jedno družstvo nedokázalo urobiť šnúru bodov a získať odstup. V dramatickej koncovke nakoniec premenili Slováci svoj druhý mečbal, keď úspešným zakončovateľom bol Kmeť. Konečná tabuľka: 1. Slovensko 3 3 0 9:2 6 2. Česko 3 2 1 7:4 5 3. Ukrajina 3 1 2 5:6 4 4. Rumunsko 3 0 3 0:9 3 SITA