Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2023

Vysoké a Západné Tatry trápi lavínové nebezpečenstvo 3. a 4. stupňa, ohrozené sú výstupy na tri chatyHorská záchranná služba (HZS) pripomína, že po výdatnom snežení sú aj naďalej ohrozené výstupy na vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách, a to na ...Zdieľať
tatry 676x507 6.2.2023 (Webnoviny.sk) - Horská záchranná služba (HZS) pripomína, že po výdatnom snežení sú aj naďalej ohrozené výstupy na vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách, a to na Zbojnícku chatu, Téryho chatu a tiež na Chatu Plesnivec. Na sociálnej sieti upozornila na to, že aktivity v horách komplikuje aj veľké množstvo snehu.

Pripomenutie záchranárov


V ňom je podľa nej náročné pohybovať sa bez lyží alebo snežníc, a to aj na krátku vzdialenosť. Horskí záchranári pripomenuli, že brodenie sa v hlbokom snehu dokáže vyčerpať sily človeka za pár desiatok minút.

Vo Vysokých a Západných Tatrách pretrváva veľké lavínové nebezpečenstvo (4. stupeň), v ostatných pohoriach je to zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3. stupeň). Za poslednú periódu pripadlo podľa HZS 50 až 100 centimetrov snehu, ktorý je vplyvom vetra rozmiestnený veľmi nepravidelne.

Množstvo snehu


„Náveterné hrebene vysokých polôh sú sfúkané až na tvrdú dosku starého snehu, sneh bol intenzívne premiestňovaný na záveterné strany pohorí, kde sa vytvorili dosky rôznej tvrdosti, ktorých spoločnou vlastnosťou je veľká krehkosť a náchylnosť na vznik trhlín a vysoká schopnosť šírenia trhlín,“ opísala. Veľké množstvo snehu bolo podľa horských záchranárov transportované aj do nižších polôh a miernejších sklonov.

HZS pripomína, aby turisti nezabúdali na povinnú lavínovú výbavu, lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú sondu a lopatu, lekárničku a nabitý mobilný telefón s číslami na záchranné zložky. V prípade potreby môžu využiť na privolanie pomoci aj aplikáciu Horskej záchrannej služby.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vysoké a Západné Tatry trápi lavínové nebezpečenstvo 3. a 4. stupňa, ohrozené sú výstupy na tri chaty © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Španielsky premiér poukázal na dovoz potravín a energií do EÚ, vyzýva ku reindustrializmu
<< predchádzajúci článok
Rusom simultánne dobytie Ukrajiny nevyšlo. Reznikov povedal, k akej zmene taktiky sa teraz zrejme uchýlia