Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

12. mája 2014

Washingtonov pamätník po troch rokoch opráv sprístupnili verejnostiJednu z hlavných pamätihodností metropoly Spojených štátov, Washingtonov pamätník (na snímke), štvorhranný biely obelisk týčiaci sa nad Národnou triedou, po takmer troch rokoch renovačných prác opäť sprístupnili verejnosti v ...Zdieľať
Jednu z hlavných pamätihodností metropoly Spojených štátov, Washingtonov pamätník (na snímke), štvorhranný biely obelisk týčiaci sa nad Národnou triedou, po takmer troch rokoch renovačných prác opäť sprístupnili verejnosti v pondelok 12. mája 2014. Monument bol poškodený počas zemetrasenia z roku 2011 Foto: TASR/AP
Washington 12. mája (TASR) - Jednu z hlavných pamätihodností metropoly Spojených štátov, Washingtonov pamätník, štvorhranný biely obelisk týčiaci sa nad Národnou triedou, dnes po takmer troch rokoch renovačných prác opäť sprístupnili verejnosti. Monument bol poškodený počas zemetrasenia z roku 2011.


Slávnostné otvorenie 170 metrov vysokého pamätníka prilákalo do Washingtonu množstvo obyvateľov, píše agentúra DPA. Pamätník, priamy výhľad na ktorý sa naskytá z Oválnej pracovne prezidenta v Bielom dome, bol poškodený v auguste 2011 po tom, ako susednú Virgíniu zasiahlo veľmi neobvyklé zemetrasenie s magnitúdou 5,8.

Opravy vyše 150 prasklín na pamätníku si vyžiadali náklady vo výške 15 miliónov dolárov. Zakladateľ investičnej firmy David Rubenstein, ktorý osobne financoval polovicu nákladov, uviedol, že ho teší veľký počet prítomných ľudí "vzdávajúcich hold svojej vlasti a všetkému, čo tento pamätník symbolizuje".

Washingtonov pamätník postavili v rokoch 1848-1884 na počesť prvého prezidenta krajiny Georgea Washingtona. Vo vnútri obelisku vyhotoveného z mramoru, granitu a ruly je nainštalovaný výťah na výhľadovú plošinu vo výške 150 metrov. Washington Monument je najvyššou kamennou stavbou sveta a zároveň najvyšším pravým obeliskom na svete.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Envirofilm 2014 je nielen jubilujúci, ale aj rekordný
<< predchádzajúci článok
Na Floride potvrdili druhý prípad výskytu MERS

Washingtonov pamätník po troch rokoch opráv sprístupnili verejnosti - diskusné fórum čitateľov