19. januára 2010

Z. Kučová po dráme nestačila na Dulkovú

Slovenská tenistka Zuzana Kučová neuspela vo svojej premiére v hlavnej súťaži dvojhry na Australian Open v Melbourne. Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka ...

MELBOURNE 19. januára (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Zuzana Kučová neuspela vo svojej premiére v hlavnej súťaži dvojhry na Australian Open v Melbourne. Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka podľahla v utorkovom súboji 1. kola rovnako nenasadenej Argentínčanke Gisele Dulkovej v dráme plnej zvratov za 130 minút 0:6, 7:5, 5:7. Za stavu 0:6 a 1:3 sa črtal z pohľadu Slovenky tvrdý výprask, ten sa však napokon nekonal. Rozdiel 102 miest v rebríčku a najmä oveľa viac skúseností z grandslamových turnajov v prospech 24-ročnej Juhoameričanky (36. / 138.) sa prejavili len v úvodnom sete. Z. Kučová, ktorá ako jediná spomedzi šiestich Slovákov uspela v melbournskej kvalifikácii, v ňom utŕžila "kanára" a v druhom po veľkom vzopätí obrátila z 1:3 a 4:5 na príjme na 7:5. V treťom dejstve jej ostrieľanejšia súperka ušla z 1:1 na 5:2, v ôsmom geme mala aj mečbal, ale ešte ani to nebol rozhodujúci náskok. Bojovníčka Kučová vyrovnala z 2:5 na 5:5 a pri svojom podaní mala náskok 40:15. Nedotiahla však črtajúci sa obrat do konca. Slovenská tenistka prehrala deviatykrát svoje podanie a vzápätí pri servise súperky nevyužila náskok 30:0. Za účasť v hlavnej súťaži v Melbourne Parku si členka TK Slovan Bratislava vybojovala 60 bodov do počítačového poradia a šek na 19 400 AUD.

Zuzana Kučová sa medzi najlepších 128 tenistiek na úrovni "veľkej štvorky" predtým prebojovala len raz, a to na parížskom Roland Garros 2004. V 1. kole vtedy nestačila na Rusku Veru Zvonarevovú, ktorú zhodou okolností teraz v Melbourne vyzve jej mladšia sestra Kristína. Vlani sa Z. Kučová dostala do 2. kola melbournskej kvalifikácie až vo svojom štvrtom pokuse po sezónach 2003 - 2005, teraz si o dva zápasy zlepšila miestny osobný rekord.

Dvojhra žien - 1. kolo:
Gisela Dulková (Arg.) - Zuzana Kučová (SR) 6:0, 5:7, 7:5 za 130 minút

V prvom sete Slovenka nezachytila úvod a až do stavu 0:5 nemala šancu získať niektorý z gemov. Potom sa pri podaní Dulkovej dostala postupne k štyrom brejkbalom, ale všetky zostali nevyužité. Argentínčanka vzápätí premenila prvý setbal a Slovenke po 18 minútach "zaspieval" smutnú pieseň kanár.

V úvode druhého dejstva sa slovenská hráčka prvý a posledný raz ujala v zápase vedenia, keď konečne využila svoje podanie. Víťazka troch turnajov na okruhu WTA a dvojnásobná grandslamová osemfinalistka Dulková však kontrovala na 3:1. Potom sa začal diať veľký obrat. Staršia zo sestier Kučových sa najprv dotiahla na 2:3 a zmazala manko brejku a neskôr vyrovnala na 4:4. Potom po piaty raz neudržala svoj servis a Dulková za stavu 5:4 išla podávať na víťazstvo. Situáciu však nezvládla a keď Kučová vyrovnala po druhom využitom brejkbale na 5:5, získala prevahu. Tú demonštrovala suverénnym ziskom dvoch ďalších hier, tým aj druhého setu v pomere 7:5 a začínalo sa od nuly. Brejkový úvod rozhodujúceho dejstva vydržal do stavu 2:1 pre Argentínčanku. Tá si vzápätí podržala servis a zvýšila na 3:1 a neskôr aj na 5:2. Slovenská hráčka ešte raz zabojovala a vyrovnala na 5:5. Dôležitý jedenásty gem ale pri svojom podaní nezvládla, hoci mala štyri gembaly. Dulková už potom dopodávala zápas do víťazstva.