Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

14. septembra 2020

Z najväčšieho grónskeho ľadového šelfu sa odlomila obrovská časť, vedci bijú na poplachZ najväčšieho zostávajúceho ľadového šelfu, známeho ako 79N alebo Nioghalvfjerdsfjorden, sa odlomil obrovský kus ľadu. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého mal kus, ktorý sa ...Zdieľať
greenland_record_melt_64135 6d990df6e1ee4f1f9c9d284a245bf215 676x450 14.9.2020  - Z najväčšieho zostávajúceho ľadového šelfu, známeho ako 79N alebo Nioghalvfjerdsfjorden, sa odlomil obrovský kus ľadu.


Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého mal kus, ktorý sa oddelil v severovýchodnom Grónsku, rozlohu asi 110 kilometrov štvorcových, pričom satelitné snímky ukazujú, že sa rozpadol na množstvo menších kúskov.

Podľa vedcov je to ďalší dôkaz o rýchlych klimatických zmenách v Grónsku. "Atmosféra v tomto regióne sa od roku 1980 oteplila o zhruba 3 stupne Celzia," komentovala situáciu pre BBC News polárna vedkyňa Jenny Turton z nemeckej Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg s tým, že v rokoch 2019 a 2020 tam boli "rekordné letné teploty". Nioghalvfjerdsfjorden je dlhý zhruba 80 kilometrov a široký asi 20 kilometrov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Z najväčšieho grónskeho ľadového šelfu sa odlomila obrovská časť, vedci bijú na poplach © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slečna Scarletová, detektív v sukni vyrieši každý prípad
<< predchádzajúci článok
Záujem návštevníkov o kaštieľ Betliar bol najvyšší za posledné roky

Z najväčšieho grónskeho ľadového šelfu sa odlomila obrovská časť, vedci bijú na poplach - diskusné fórum čitateľov