Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. februára 2012

Za futbalový masaker v Egypte môžu Mubarakoví ľudiaSmrť v tlačenici Väčšina ľudí prišla o život v tlačenici, mnohí z nich však zomreli následkom bodných, rezných či sečných zranení. Ďalších približne tisíc ľudí utrpelo rôzne ...Zdieľať
egypt KÁHIRA 2. februára (WEBNOVINY) - Smrť v tlačenici


Väčšina ľudí prišla o život v tlačenici, mnohí z nich však zomreli následkom bodných, rezných či sečných zranení. Ďalších približne tisíc ľudí utrpelo rôzne zranenia. Incident sa stal medzi fanúšikovskými tábormi domáceho klubu Al-Masri a káhirského Al-Ahly (3:1). Incident vyvolali domáci, ktorí vtrhli na ihrisko bezprostredne po záverečnom hvizde, hádzali kamene, fľaše a svetlice. Fanúšikovia aj hráči napadnutého Al-Ahli v panike hľadali možnosť úniku. Zazneli údajne aj rany zo strelných zbraní. Stredajšie výtržnosti po futbalovom stretnutí v egyptskom Port Said si vyžiadali 74 obetí.

"Bojíme sa, že niektorí príslušníci armády len potrestali vzbúrencov z minuloročných protestov za to, že už oni nemôžu beztrestne slúžiť tyranovi," uvádza sa vo vyhlásení Moslimského bratstva. S takýmto názorom sa stotožňuje aj nemenovaný člen mestského parlamentu v Port Said: "Urobili to bezpečnostné zložky, alebo aspoň dovolili, nech sa to stane. V krajine stále vládnu Mubárakovi ľudia. Vodca už bol síce zosadený, no všade nájdete jeho stúpencov".

"Nemyslím si, že to bola náhoda. Podľa môjho názoru to bolo celé zorganizované," uviedol pre britskú spravodajskú televíziu BBC funkcionár Al-Ahly Hanan Zeini.

Tragédiu má na svedomí tiež zlá bezpečnostná situácia v politicky nestabilnej krajine. Počet obetí mohol byť údajne menší, keby bezpečnostné zložky dodržali štandardné predpisy. Organizátori údajne podcenili situáciu a mnohí obviňujú z tragédie armádu, ktorá nezareagovala promptne a nedostatočne sa snažila ukončiť incident. Niektorí jej príslušníci využili situáciu na potrestanie "vinníkov" za zvrhnutie bývalého prezidenta Husního Mubáraka.
Po tragédii padali hlavy

Futbalová tragédia nenechala chladných ani európskych funkcionárov. Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter nazval stredu 1. februára čiernym dňom futbalu. "Večerné udalosti a vysoké počty mŕtvych a zranených futbalových fanúšikov ma šokovali a rozosmutnili. Čierny deň futbalu. Je to nepredstaviteľná katastrofa, ku ktorej nemalo prísť. Mysľou som s rodinami tých, čo prišli o život," komentoval tragické udalosti Blatter.

Blatter požiadal Egyptskú futbalovú asociáciu (EFA) o detailnejšiu správu zo stredajšej "masakry" v Port Saide. Na jeho výzvu však momentálne nemá kto odpovedať, pretože egyptský premiér Kamal al-Ganzuri na mimoriadnej parlamentnej schôdzi uviedol, že z funkcií bolo uvoľnené kompletné vedenie EFA vrátane prezidenta Samira Zahera a výkonného výboru. Zo svojho postu odstúpil tiež guvernér Port Saidu.

Blatter sa vraj ešte vo štvrtok ráno so Zaherom rozprával a požiadal ho o "ďalšie správy o okolnostiach tragédie". Vyjadril tiež pochopenie pre situáciu, v akej sa krajina ocitla, pre "šok a hnev, ktorý môže nasledovať". "Musíme sa postarať, aby sa podobná katastrofa nikdy viac nezopakovala," vyhlásil Blatter.

Egyptské udalosti nezostali bez odozvy ani v bruselskom sídle Európskej únie, ktorá vyzvala na okamžité a nezávislé vyšetrovanie. "Tlmočila som egyptským úradom hlbokú sústrasť so smútkom ľudu trpiaceho stratou toľkých životov," povedala šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová.


Video: Násilie v Káhire
 © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Alkohol v mrazoch nepomôže, mobil môže ľudí zachrániť
<< predchádzajúci článok
Podľa poslancov by mal financovanie škôl posúdiť ústavný súd

Za futbalový masaker v Egypte môžu Mubarakoví ľudia - diskusné fórum čitateľov