Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. marca 2006

Za vraždu päť rokov väzenia pre 73-ročného dôchodcuPäť rokov väzenia v najľahšej nápravnovýchovnej skupine vymeral dnes senát Krajského súdu v Banskej Bystrici 73-ročnému dôchodcovi Jozefovi M. zo Stožku pri Detve. Uznal ho za vinného z ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 10. marca (WN/SITA) - Päť rokov väzenia v najľahšej nápravnovýchovnej skupine vymeral dnes senát Krajského súdu v Banskej Bystrici 73-ročnému dôchodcovi Jozefovi M. zo Stožku pri Detve. Uznal ho za vinného z úmyselnej vraždy 44-ročného Jána H. zo Slatinských Lazov.

Tragický incident sa stal 7. mája minulého roku v rodinnom dome obžalovaného. Ján H. sa obžalovanému ponúkol, že mu vymaľuje interiér domu. K potýčke došlo po tom, čo dôchodca zistil, že maliar mu ukradol z kredenca tritisíc korún a začal ich od neho vymáhať. Keď maliar fyzicky napadol dôchodcu, ten vzal kuchynský nôž a maliarovi spôsobil osem bodných a rezných rán. Smrtiace boli zásahy do srdca a pľúc, po ktorých maliar vykrvácal a zomrel na mieste.

Súd nevyhovel obhajobe, ktorá tvrdila, že išlo o nutnú obranu. O úmysle zabiť svedčí počet poranení. Dôchodca v záverečnej reči zopakoval, že ľutuje, čo sa stalo, lebo on chcel maliara iba postrašiť, nie usmrtiť. V čase činu boli dôchodca i maliar opití. Jednému zistili viac ako 2,5 promile, druhému až 2,8 promile, čo znalci označili za ťažký stupeň opitosti.

Pri výmere trestu senát uplatnil zmierňujúce ustanovenie, pretože páchateľ bol v stave zmenšenej príčetnosti vzhľadom na stareckú demenciu, ktorou dôchodca trpí. Súd prihliadal i na vysoký vek dôchodcu a jeho doterajšiu bezúhonnosť. Obžalovaný musí nahradiť škodu bratovi zavraždeného vo výške viac ako 15-tisíc korún.

Rozsudok nie je ešte právoplatný. Prokurátorka i obžalovaný sa k nemu vyjadria po doručení.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Pakistane prišla pomoc po výbuchu až po siedmich hodinách
<< predchádzajúci článok
Koncept iWork usporí firme Sun Microsystems 80% nákladov