Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. novembra 2006

Zachovanie Špeciálneho súdu by HZDS zvládlo s úsmevomĽudová strana - HZDS je pripravená rešpektovať rozhodnutie vlády o osude Špeciálneho súdu (ŠS). ""Ak sa ho rozhodne zachovať, tak sa usmejeme nad chybou, ktorú vláda urobila, ale to bude ...Zdieľať

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) - Ľudová strana - HZDS je pripravená rešpektovať rozhodnutie vlády o osude Špeciálneho súdu (ŠS). ""Ak sa ho rozhodne zachovať, tak sa usmejeme nad chybou, ktorú vláda urobila, ale to bude všetko," povedal v diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Súčasne potvrdil, že minister spravodlivosti predloží do vlády návrh na zrušenie ŠS. Ten podľa Mečiara stojí na princípoch, ktoré nie sú v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky.

Problém ŠS a niektoré rozdielne názory na konštrukciu štátneho rozpočtu podľa Mečiara naznačujú, že komunikácia v koalícii by mohla byť lepšia. Väčšiu pozornosť by partneri mali venovať dodržiavaniu politických dohôd, myslí si Mečiar. "To, že neprechádzajú nominácie dohodnuté v Koaličnej rade predsedami strán, je pravda", skonštatoval. Takýto vývoj môže podľa Mečiara ohroziť budúcnosť koalície. Naznačil, že môže ísť o vplyv lobistických skupín, ktoré vedenia strán nemajú celkom pod kontrolou. Ako príklad uviedol voľbu ústavných sudcov v parlamente, keď poslanci koalície nehlasovali v súlade s dohodami. "Podľa reakcie Roberta Fica si myslím, že pri tej voľbe sudcov Ústavného súdu sa asi ani jeho nikto nepýtal," poznamenal Mečiar. Tlaku zvonka podľa neho podliehajú aj niektoré ministerstvá. Ako príklad uviedol rezort financií, ktorý je "v rukách pravice", pretože tam ostali ľudia exministra Ivana Mikloša. "Takže to ministerstvo vlastne riadi Mikloš," vyhlásil
a dodal, že "viacero ministrov prišlo a sedí na aparátoch SMK, SDKÚ a KDH". Svoje výhrady k obsadeniu rezortov však nechápe ako volanie po politických čistkách.

ĽS-HZDS nepodporí v rozpočte znižovanie asignačnej dane právnických osôb ani znižovanie paušálnych výdavkov živnostníkov. Pri hlasovaní o rozpočte je strana pripravená hľadať podporu na ich zachovanie aj mimo koalície, povedal Mečiar. Napriek názoru, že koalícia má "obrovské rezervy," si nemyslí, žeby v súčasnosti existovala alternatíva vládneho zoskupenia.

Návrh novely zákona o regulácii sieťových odvetví dokazuje, že vláda podľahla lobingu veľkých firiem, tvrdí poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Zastúpenie veľkoodberateľov v Úrade pre reguláciu (ÚRSO) je podľa neho v rozpore s trhovými princípmi. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) je naopak presvedčený, že komplexná regulácia prinesie zníženie cien plynu aj účinnejšiu verejnú kontrolu.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pápež vyzval na zastavenie krviprelievania v Pásme Gazy
<< predchádzajúci článok
Pátranie po Afgancovi, ktorý ráno zabil 34-ročného muža

Zachovanie Špeciálneho súdu by HZDS zvládlo s úsmevom - diskusné fórum čitateľov