Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2012

Zdravotníci si pripnú žlté stužky, držia s učiteľmiPripnutím žltej stužky chcú zamestnanci zdravotníckych a sociálnych zariadení podporiť učiteľov, ktorí plánujú od 26. novembra odštartovať časovo neobmedzený štrajk, ak sa im dovtedy nepodarí ...Zdieľať
lekari BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Pripnutím žltej stužky chcú zamestnanci zdravotníckych a sociálnych zariadení podporiť učiteľov, ktorí plánujú od 26. novembra odštartovať časovo neobmedzený štrajk, ak sa im dovtedy nepodarí dohodnúť na desaťpercentnom zvýšení platov.


Výkonný výbor Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb rokoval o situácii školských odborárov. Svojim členom odporučil, aby v prípade záujmu symbolicky podporili štrajkujúcich učiteľov pripnutím žltej stužky počas ich štrajku od 26. novembra. Podporuje ich aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. "Sme solidárni," poznamenala šéfka združenia Iveta Svetlanská.

Školskí odborári vyhlásili od 26. novembra časovo neobmedzený štrajk za desaťpercentné zvýšenie tarifných platov a zlepšenie financovania školstva. Odmietajú ponuku vlády na päťpercentné zvýšenie platov cez normatívy.

Na budúci týždeň majú ešte u prezidenta Ivana Gašparoviča rokovať so šéfom rezortu financií Petrom Kažimírom. Odborový predák Pavel Ondek však potvrdil, že nemienia ustúpiť od svojej požiadavky.

Minister financií už viackrát vyhlásil, že päťpercentná ponuka je konečná, viac rozpočet nedovolí. Minulý týždeň im odkázal, že "nie sme na arabskom trhu". Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča je už ponuka na päťpercentné zvýšenie miezd kompromisom. Odborárom predložili memorandum, ktoré obsahuje päťpercentné zvýšenie a ďalšie kroky na riešenie situácie v školstve.

Odborári ho vrátili s vlastnými pripomienkami. Ondek pripustil na blížiacich sa rokovaniach s Kažimírom možný kompromis v súvislosti s financovaním školstva počas celého volebného obdobia tejto vlády, nie však ústupok od desaťpercentného zvýšenia platov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žilina sa otvorila Číne, ponúka turizmus a hospodárstvo
<< predchádzajúci článok
Ekologickú katastrofu ropný gigant vyváži rekordnou pokutou