Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. mája 2007

Zimu hodnotia Tatranské lanové dráhy ako úspešnúNapriek extrémnemu počasiu počas uplynulej zimy považujú Tatranské lanové dráhy (TLD) zimnú sezónu 2006/2007 ako úspešnú. Od 23. decembra do 8. mája, kedy zimná sezóna oficiálne skončila, TLD predala ...Zdieľať

POPRAD 9. mája (SITA) – Napriek extrémnemu počasiu počas uplynulej zimy považujú Tatranské lanové dráhy (TLD) zimnú sezónu 2006/2007 ako úspešnú. Od 23. decembra do 8. mája, kedy zimná sezóna oficiálne skončila, TLD predala vyše 231 000 lístkov v jednotlivých strediskách. Je to o 12 percent menej ako v predchádzajúcej sezóne, informovala SITA manažérka TLD Danka Velecká. Najviac návštevníkov, vyše 72 000 evidovali vo februári. Lanové dráhy a lyžiarske vleky TLD prepravili vyše 1,4 mil. cestujúcich. Ide o zaznamenané prechody cez turnikety, pričom lyžiari prechádzajú opakovanie. Počas zimy prešli lyžiari cez turniket v priemere viac ako šesťkrát. V porovnaní s predchádzajúcou zimnou sezónou ide o 10-percentný pokles. Nárast prepravených cestujúcich zaznamenali TLD iba v počte hostí na Lomnickom štíte.

Podľa Veleckej, pokles počtu cestujúcich zapríčinili najmä nevhodné snehové podmienky na lyžovanie. Najvyššie položená zjazdovka v Lomnickom sedle bola už tretí rok po sebe v prevádzke od vianočných sviatkov. Problémom však bolo to, že v januári bolo až 16 dní, kedy pre silný vietor nepremávala lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso a lyžiari sa nemohli dostať na lyžovačku do Lomnického sedla, kde boli veľmi dobré podmienky na lyžovanie. Od Vianoc však TLD prevádzkovalo až do polovice januára len Jakubkovu lúku v Novom Smokovci a Jamy v Tatranskej Lomnici. Až koncom januára, po snežení a ochladení, sa podarilo sprevádzkovať aj ďalšie zjazdové trate: Hrebienok, Skalnaté pleso – Tatranská Lomnica a Liptovská Teplička. V januári viaceré skupiny lyžiarov, hlavne z Poľska, Ukrajiny, Ruska a pobaltských krajín, rušili pobyty pre nevyhovujúce snehové podmienky. Situácia sa zlepšila až vo februári a marci.

Lanovky TLD využívali aj peší turisti. Pomer lyžiarov a peších turistov bol až do marca 50:50, v apríli už 25:75, prvé májové dní 10:90. Úspešné boli opäť šesťdňové skipasy, ktoré platili okrem stredísk TLD aj na Štrbskom Plese. Predalo sa ich takmer 4 180 kusov. Skipas Tatry, spiatočný cestovný lístok z ktoréhokoľvek miesta na Slovensku do Tatranskej Lomnice alebo Starého Smokovca a k tomu zadarmo skipas, si zakúpilo 1 119 lyžiarov. Tradične najviac ich bolo z Košíc, Bratislavy a Trnavy.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda k dohode so Slovnaftom ani dnes nedospela
<< predchádzajúci článok
Telecom Italia v prvom štvrťroku s tržbami 7,45 mld. eur

Zimu hodnotia Tatranské lanové dráhy ako úspešnú - diskusné fórum čitateľov