Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. decembra 2006

Zomrel bývalý prezident Gerald R. FordVo veku 93 rokov zomrel v utorok bývalý americký prezident Gerald Rudolph Ford. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním na jeho manželku Betty. V januári bývalý prezident zápasil so zápalom ...Zdieľať

LOS ANGELES 27. decembra (WEBNOVINY) - Vo veku 93 rokov zomrel v utorok bývalý americký prezident Gerald Rudolph Ford. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním na jeho manželku Betty. V januári bývalý prezident zápasil so zápalom pľúc, v tomto roku podstúpil aj dve operácie srdca.

Ford bol v rokoch 1974 až 1977 v poradí 38. prezidentom Spojených štátov. Bol doteraz jediným prezidentom, ktorý do tejto funkcie nebol zvolený občanmi, ale vymenovaný na základe 25. dodatku k americkej ústave po tom, čo po afére Watergate rezignoval jeho predchodca Richard Nixon.

"Naša dlhotrvajúca národná nočná mora je za nami," vyhlásil po nástupe do funkcie. Len mesiac nato však udelil svojmu predchodcovi Nixonovi amnestiu za všetky skutky, ktorých sa dopustil v úrade prezidenta. Práve tento krok ho podľa historikov pripravil o zvolenie za prezidenta na ďalšie funkčné obdobie v riadnych prezidentských voľbách v roku 1976.

Ford trávil so svojou manželkou Betty záver svojho života v dome v kalifornskom Rancho Mirage, vzdialenom asi 210 kilometrov na východ od Los Angeles. Do histórie sa zapíše ako doteraz najdlhšie žijúci americký prezident. Deväťdesiatich troch rokov sa dožil aj Ronald Reagan, Ford však žil na tomto svete o dva týždne dlhšie.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lietadlo s Tonym Blairom zišlo z pristávacej dráhy
<< predchádzajúci článok
Bývalého irackého prezidenta popravia do 30 dní