Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. októbra 2006

Žraloky sú ohrozeným druhomPodľa posledných odhadov sa vyloví zo svetových morí až 4-krát viac žralokov ako sa predpokladalo. Dôvodom je rastúci dopyt po žraločej polievke. Odhaduje sa, že každoročne sa vyloví 26 až ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) - Podľa posledných odhadov sa vyloví zo svetových morí až 4-krát viac žralokov ako sa predpokladalo. Dôvodom je rastúci dopyt po žraločej polievke. Odhaduje sa, že každoročne sa vyloví 26 až 73 miliónov žralokov, teda 2,29 milióna ton, za účelom prípravy polievky z ich plutiev, ktorá stojí v priemere asi 3000 korún. Podľa záznamov organizácie FAO pri OSN je to približne 0,4 až 0,6 milióna ton ročne. "Naše výsledky potvrdzujú, že počet ulovených žralokov je oveľa vyšší, ako sa oficiálne uvádza," tvrdí Shelley Clarke z Imperial College v Londýne.

Medzi najviac ohrozené druhy patrí žralok modrý, žralok kladivohlavý a žralok hodvábny. Uvedené čísla nemusia byť presné, pretože mnohé posádky lodí nenahlásia počet ulovených žralokov.

Najväčším trhom so žraločím mäsom je Hong Kong. Svetová únia ochrany prírody tvrdí, že z 373 druhov žralokov je ohrozených 65 druhov, na čom sa podieľa najmä lov pre ich plutvy. Niektoré krajiny tento lov úplne zakázali. Žraloky patria medzi najohrozenejšie morské živočíchy. Ich vývin je pomalý, dospievajú neskoro a ich potomstvo je málopočetné, čo z nich robí veľmi ohrozený druh.

SITA/Reuters/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bush podpísal zákon o výstavbe plotu na hranici s Mexikom
<< predchádzajúci článok
ČSA prepravili za deväť mesiacov vyše 4,2 mil. cestujúcich