Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. septembra 2007

Zrekonštruovaná antická Gerulata je oficiálne otvorenáRímsky kastel Gerulata v bratislavskej mestskej časti Rusovce je po komplexnej rekonštrukcii oficiálne otvorený. Verejnosti bude po viac ako jedenapolročnej obnove za približne 4,8 milióna korún ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) - Rímsky kastel Gerulata v bratislavskej mestskej časti Rusovce je po komplexnej rekonštrukcii oficiálne otvorený. Verejnosti bude po viac ako jedenapolročnej obnove za približne 4,8 milióna korún prvýkrát predstavený počas sobotňajšieho 9. ročníka tradičných Rímskych hier. "To, čo v minulosti Limes Romanum skrýval a oddeľoval, dnes akoby spájal. Línia, ktorá voľakedy bránila ríšu, dnes zjednocuje takmer celú Európu," povedal počas príhovoru bratislavský primátor Andrej Ďurkovský. Zároveň vyjadril spokojnosť nad tým, že sa podarilo národnú kultúrnu pamiatku po dlhom čase dôkladne opraviť a obnoviť tak priestor, ktorý bol dlho skrytý pod nánosmi hliny a zeminy. Primátor je tiež presvedčený, že miesta podobné antickej Gerulate treba prezentovať nielen domácim, ale aj zahraničným návštevníkom, pretože pre mesto majú veľký význam.

Projekt s oficiálnym názvom Obnova antického tábora Gerulata v Rusovciach sa začal 1. februára 2006 a skončil sa 31. júla. V rámci projektu zrekonštruovali a zakonzervovali túto významnú národnú kultúrnu pamiatku. V lapidáriu bola nainštalovaná nová vzduchotechnika a klimatizácia, ktorá zabezpečuje optimálnu teplotu. Exponáty sú umiestnené na podstavcoch, objemnejšie nálezy sú prezentované bez podstavcov. Pred reliéf Daidala a Ikara umiestnili ochranné sklo s filtrom, ktoré chráni farby exponátu pred vyblednutím a samotný exponát pred dotykmi návštevníkov. Ďalšie práce sa týkali úprav terénu, patrili medzi ne znovuvysiatie trávnika, revitalizácia pôvodnej zatrávnenej plochy, výmena mramorovej drviny na stavbe či vybudovanie chodníkov. Upravili tiež vyhliadkovú plošinu, uložili nová exteriérovú dlažbu a vysadili zeleň. V areáli sa v súčasnosti nachádza napríklad figa, brečtan či pavinič, v keramických kvetináčoch zasa oleander, rozmarín a myrta.

Antický tábor Gerulata, kde sídlila elitná vojenská jednotka a civilné obyvateľstvo, sa po páde rímskej ríše začala strácať pod nánosmi. Písomné zmienky sa ale objavujú aj v neskoršom období, napríklad v diele Mateja Bella, v 18. storočí boli zasa objavené zvyšky múrov. Koncom 19. storočia tu uskutočnil tím odborníkov z Maďarska archeologický výskum. Až do 60-tych rokov minulého storočia sa nepodarilo nájsť presvedčivý dôkaz o existencii tábora. V spomínanom období sa ale podarilo vojenský tábor s civilnou osadou lokalizovať. Dnes existujú aj dôkazy o existencii ďalšieho tábora, výskum však znemožňuje súčasná zástavba v Rusovciach. Od 70-tych rokov sa do obnovy Gerulaty neinvestovalo.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počas leta neodstránili v SND ani 30 percent porúch
<< predchádzajúci článok
V teréne zasahuje 49 hasičov, pomáha im aj jeden čln