Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. júna 2009

Historické jadro Levoče je na zozname UNESCOHistorické jadro Levoče je na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Rozhodol o tom v sobotu neskoro večer Výbor svetového kultúrneho dedičstva OSN pre výchovu, vzdelávanie a ...Zdieľať
POPRAD 28. júna (WEBNOVINY) – Historické jadro Levoče je na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Rozhodol o tom v sobotu neskoro večer Výbor svetového kultúrneho dedičstva OSN pre výchovu, vzdelávanie a kultúru na zasadnutí v španielskej Seville. O zápis do zoznamu sa v Španielsku uchádzalo 37 lokalít z celého sveta. Levoča bola jediným kandidátom zo Slovenska. V prípade Levoče nejde o samostatný zápis do zoznamu, ale o rozšírenie existujúceho, podľa ktorého sú na zozname Spišský hrad a okolie, informovala SITA riaditeľka Spišského múzea v Levoči Mária Novotná. Pre mesto Levoča je to významný úspech. „Bude to znamenať ďalší impulz pre rozvoj cestovného ruchu, ale i záväzok mesta, jeho obyvateľov a podnikateľov, aby udržiavali pamiatky,“ uviedol primátor Levoče Miroslav Vilkovský. Zápis do zoznamu UNESCO bude podľa primátora znamenať aj určité obmedzenia a mesto bude pod väčším dohľadom nielen UNESCO, ale aj pamiatkového úradu a ministerstva kultúry. Levoča je podľa Novotnej zaujímavá ako mestská pamiatková rezervácia a ako pokladnica množstva kultúrnych pamiatok. Levoča je jedno z mála miest na Slovensku, ktoré má zachované stredoveké jadro. Mesto má z dvoch tretín zachovaný stredoveký obranný systém. Levoča je významná dielom Majstra Pavla. K najznámejším pamiatkam patrí najvyšší drevený gotický oltár na svete s výškou takmer 19 metrov v kostole sv. Jakuba z dielne tohto umelca. Súčasťou zápisu do zoznamu UNESCO je aj dielo Majstra Pavla, ktoré sa nachádza v chráme sv. Jakuba. Mesto Levoča v tomto roku investuje do opráv Domu Majstra Pavla, historickej radnice a chrámu sv. Jakuba približne 0,8 mil. eur. Len na samotné dokončenie rekonštrukcie chrámu sv. Jakuba bude mesto potrebovať približne 2,5 mil. eur. Primátor predpokladá, že časť prostriedkov na obnovu kostola získa aj z UNESCO.
Snaha o zapísanie historického centra Levoče do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO začala v Levoči ešte v roku 2006, kedy bývalý primátor ustanovil kolektív odborníkov pod vedením architektky Magdalény Janovskej, ktorý pripravil nominačný projekt. V roku 2007 mesto odovzdalo ratifikačné listiny. V rokoch 2007 a 2008 navštívili Levoču hodnotiace komisie UNESCO, ktoré porovnávali realitu s tým, čo bolo napísané v projekte.

Zapísanie do zoznamu UNESCO bude podľa M. Novotnej znamenať zviditeľnenie Levoče vo svete a „svet si uvedomí, že v tejto lokalite je miesto, ktoré je výnimočné.“ Výnimočnosť tohto územia je podľa Novotnej v tom, že tu môžu návštevníci sledovať vývoj stredovekého územia od hradu (Spišský hrad), cez cirkevné sídlo (Spišská Kapitula) až po slobodné kráľovské mesto Levoča. Spišský hrad s okolím je na zozname UNESCO od roku 1993.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
DSS-ky si kupujú poistencov, tvrdí Tomanová
<< predchádzajúci článok
V bardejovskom okrese v 10 obciach vyhlásili 3. povodňový stupeň