Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. októbra 2009

Afganské prezidentské voľby budú mať aj druhé koloAfganistan čaká 7. novembra druhé kolo prezidentských volieb. V utorok o tom informoval šéf Nezávislej volebnej komisie (IEC), ktorá pôsobí pod patronátom OSN. Pozorovatelia ešte v pondelok informovali ...Zdieľať
KÁBUL 20. októbra (WEBNOVINY) - Afganistan čaká 7. novembra druhé kolo prezidentských volieb. V utorok o tom informoval šéf Nezávislej volebnej komisie (IEC), ktorá pôsobí pod patronátom OSN. Pozorovatelia ešte v pondelok informovali o manipuláciách s hlasmi na viacerých miestach v krajine. "Komisia súhlasila s druhým kolom a tvrdí, že nikto nezískal viac ako 50 percent," vyhlásil Azizulláh Lodén s tým, že komisia "nechcela nechať afganský ľud v neistote". Agentúra AFP medzitým informovala o presnom Karzajovom volebnom zisku - po započítaní zmanipulovaných hlasov jeho podpora vo voľbách klesla z pôvodne avizovaných 55 percent na presne 49,67 percenta.


Afganský prezident Hámid Karzaj v utorok potvrdil, že rozhodnutie nezávislých volebných orgánov OSN bude rešpektovať po tom, ako sa v pondelok objavili informácie o manipulácii s viacerými hlasmi. Najnovšie vyšetrovanie afganských prezidentských volieb preukázalo, že súčasný líder krajiny Hámid Karzaj nezískal nadpolovičnú podporu, ktorú potreboval v prípade priameho víťazstva ešte v prvom kole. Informovali o tom experti z nezávislej americkej monitorovacej agentúry Medzinárodná demokracia s odvolaním sa na závery afganskej Komisie volebných sťažností (ECC).

Agentúra ani komisia pre sťažnosti však nemajú rozhodovacie právomoci a úrady preto čakali na verdikt IEC.

ITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prokuratúra opäť zúžila obžalobu proti Karadžičovi
<< predchádzajúci článok
Sto iránskych poslancov žiada Músavího stíhanie