Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. októbra 2009

Prokuratúra opäť zúžila obžalobu proti KaradžičoviProkurátori Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) predložili v pondelok opäť zúženú obžalobu proti bývalému bosnianskosrbskému prezidentovi Radovanovi Karadžičovi. ...Zdieľať
HAAG 21. októbra (WEBNOVINY) - Prokurátori Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) predložili v pondelok opäť zúženú obžalobu proti bývalému bosnianskosrbskému prezidentovi Radovanovi Karadžičovi. Podľa hovorkyne hlavného prokurátora Olgy Kavranovej tribunál predloží dôkazy o vojnových zločinoch v 19 obciach, namiesto 27. Karvanová tiež uviedla, že aj počet svedkov bude znížený. Obžaloba má 300 hodín na predloženie svojich dôkazov. Karadžičov belehradský právny poradca Goran Petronijevič povedal pre štátnu televíznu stanicu RTS, že príprava na proces si bude vyžadovať najmenej osem mesiacov. ICTY 15. októbra oznámil, že proces s Karadžičom sa začne 26. októbra.


Šesťdesiatštyriročný Karadžič bude čeliť obvineniam z vojnových zločinov, genocídy a zločinom proti ľudskosti, ktorých sa mal dopustiť v rokoch 1992-1995 počas vojny v Bosne. Medzi najzávažnejšie obvinenia patrí jeho vedúca úloha v 44-mesačnom obliehaní Sarajeva a pri srebrenickej masakre z júla 1995. Medzinárodný trestný tribunál nedávno potvrdil odmietnutie Karadžičovej žiadosti o stiahnutie obvinení na základe tvrdenia, že s americkým mierovým vyjednávačom Richardom Holbrookom uzavrel v roku 1996 dohodu o jeho imunite výmenou za odchod z politického života.

Radovana Karadžiča zatkli 21. júla po 13 rokoch na úteku v predmestskej belehradskej autobusovej linke. Bývalý bosnianskosrbský líder bol husto zarastený a používal identitu alternatívneho liečiteľa Dragana Dabiča.

SITA/AFP/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výzva ministerstva má nedostatky, tvrdia primátori z K8
<< predchádzajúci článok
Afganské prezidentské voľby budú mať aj druhé kolo