Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júna 2009

Airbus so 150 ľuďmi sa zrútil do oceánuLietadlo jemenskej leteckej spoločnosti s viac ako 150 ľuďmi na palube sa v utorok zrútilo do Indického oceánu. Stroj typu Airbus patriaci spoločnosti Yemenia Air vyštartoval z jemenskej metropoly Saná a ...Zdieľať

 SANÁ 30. júna (WEBNOVINY) - Lietadlo jemenskej leteckej spoločnosti so 153 ľuďmi na palube v utorok zmizlo z radarov a zrútilo sa do Indického oceánu. Incident už potvrdila aj samotná letecká spoločnosť a na miesto nešťastia vyrazili záchranárske lode, ktoré pátrajú po prípadných obetiach.


Stroj typu Airbus 310-300 patriaci spoločnosti Yemenia vyštartoval z jemenskej metropoly Saná a pristáť mal v Moroni, hlavnom meste ostrovného štátu Komory nachádzajúcom sa približne 300 kilometrov severozápadne od Madagaskaru. K tragédii došlo iba krátko pred tým, ako malo lietadlo dosadnúť v Moroni. Ide o podobný typ stroja, aký sa pred viac ako mesiacom zrútil do Atlantického oceánu. Lietadlo letelo z Paríža s medzipristátím v jemenskej metropole Saná a pristáť malo na Komorách. Stroj však v momente, keď sa nachádzal nad oceánom, zmizol z radarov.

"Yemenia s ľútosťou oznamuje, že jej lietadlo z letu číslo No IY626 na ceste zo Saná do Moroni so 142 pasažiermi a 11 členmi posádky Airbusu 310-300 je nezvestné," uvádza spoločnosť na svojej internetovej stránke. Podľa agentúry AFP boli medzi pasažiermi väčšinou Francúzi a Komorania.

Záchranárske lode už vyrazili na miesto nešťastia a momentálne pátrajú po osobách, ktoré by prípadne incident mohli prežiť. Zatiaľ nie je jasné, čo mohlo stáť za nešťastím. "Na záchrannej akcii sa zúčastňujú lode z Madagaskaru a súostrovia Komory," uviedol nemenovaný zástupca úradov pre agentúru AFP a dodal, že incident sa odohral asi tri kilometre od pobrežia. Zdroj z Paríža, odkiaľ lietadlo vyštartovalo, zase informoval, že stroj sa "zrútil do mora len niekoľko kilometrov od pevniny" tesne predtým, ako mal pristáť v Moroni.

Nešťastie zatiaľ pripomína neslávne známy let č. 447, kedy sa lietadlo francúzskej spoločnosti Air France s 228 osobami na palube v noci z 31. mája na 1. júna počas silnej búrky zrútilo do Atlantického oceánu. Úrady zatiaľ dokázali odhaliť identitu 11 z 50 objavených tiel, pátracie tímy z Brazílie, Francúzska, USA, Holandska a ďalších krajín však po obetiach a troskách lietadla už pátrať prestali. Príčiny tragédie zostávajú stále nevyjasnené.

Najväčšie letecké katastrofy tohto roka

Lietadlo jemenskej leteckej spoločnosti s viac ako 150 ľuďmi na palube sa v utorok zrútilo do Indického oceánu a podľa predbežných informácií by malo ísť o podobný stroj, ako v prípade osudného letu č. 447, pri ktorom prišlo o život všetkých 228 ľudí na palube. Agentúra SITA v tejto súvislosti uvádza stručnú chronológiu najtragickejších leteckých nešťastí v tomto roku:
   30. júna
   Lietadlo jemenskej leteckej spoločnosti sa zrútilo nad Indickým oceánom neďaleko súostrovia Komory so 150 ľuďmi na palube.
   1. júna
   Francúzsky Airbus na trase z Ria de Janeiro do Paríža zmizol z radarov nad Atlantickým oceánom. Všetkých 228 ľudí na palube prišlo o svoje životy, medzi nimi aj traja Slováci.
   20. mája
   Indonézske armádne dopravné lietadlo C-130 Hercules sa zrútilo na dedinu na východe ostrova Jáva. Pri incidente zahynulo 97 ľudí.
   6. apríla
   Indonézske armádne lietadlo typu Fokker-27 sa zrútilo pri pristávaní neďaleko mesta Bandung v západnej Jáve. Nešťastie neprežilo 24 ľudí.
   25. februára
   Lietadlo smerujúce z Istanbulu sa zrútilo pri pristávacom manévri na letisku v Amsterdame. Deväť zo 135 ľudí na palube zahynulo a ďalších najmenej 50 utrpelo zranenia.
   12. februára
   Dopravné lietadlo sa zrútilo na dom v meste Buffalo v americkom štáte New York. O život prišlo všetkých 49 ľudí na palube a jeden človek na zemi.
   8. februára
   Dopravné lietadlo sa zrútilo do rieky v brazílskom štáte Amazonas. Pri incidente prišlo o život 24 ľudí, pričom väčšina z nich patrila k jednej rodine.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pochovali stevarda z havarovaného lietadla Air France (26. 6. 2009)
 Našli pilota Airbusu (25. 6. 2009)
 Zachytili signály z čiernych skriniek letu 447 (23. 6. 2009)
 Air France rodiny obetí odškodní vopred (19. 6. 2009)
 Pitvy naznačujú rozpad Airbusu počas letu (18. 6. 2009)
 Našli ďalšie telo z letu 447 (17. 6. 2009)
 Vyšetrovanie nehody letu AF 477 je zatiaľ bezvýsledné (17. 6. 2009)
 Francúzka ponorka dnes začne hľadať čierne skrinky (10. 6. 2009)nasledujúci článok >>
V Taliansku vybuchli vagóny s plynom, 13 mŕtvych
<< predchádzajúci článok
V Starej Bystrici a Radôstke odstraňujú škody po búrke