Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. mája 2022

AJ u nás budeme môcť pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca, musíme si však privstaťČiastočné zatmenie Mesiaca sa bude dať zo Slovenska pozorovať v ranných hodinách v pondelok 16. mája. Ako ...Zdieľať
gettyimages 1001890502 676x451 15.5.2022  - Čiastočné zatmenie Mesiaca sa bude dať zo Slovenska pozorovať v ranných hodinách v pondelok 16. mája. Ako informovala Slovenská akadémia vied (SAV) na svojom webe, tieň Zeme zakryje maximálne 41 percent mesačného kotúča, pred dosiahnutím maximálnej fázy Mesiac zapadne. Čiastočné zatmenie začne o 4:28 a Mesiac zapadne o 5:00. Začiatok polotieňového zatmenia by mal začať o 3:32.


Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV pre agentúru SITA uviedol, že sopečný popol a prachové častice, ktoré do atmosféry vyvrhol v polovici januára 2022 výbuch sopky Tonga by teoreticky mohli ovplyvniť hustotu tieňa.

Časť z nich sa totiž ešte stále nachádza v atmosfére najmä nad južnou pologuľou. Nadchádzajúce zatmenie Mesiaca by tak mohlo byť tmavšie ako zvyčajne. „Efekt však bude ťažko postrehnuteľný voľným okom, keďže zatmenie Mesiaca sa odohrá na svetlom pozadí oblohy pred východom Slnka,“ objasnil.


Zdroj: Webnoviny.sk - AJ u nás budeme môcť pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca, musíme si však privstať © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ak sa pohybujete v skupinke, existuje menšie riziko stretu s medveďom
<< predchádzajúci článok
Eurovízia 2022: Víťazom Eurovízie 2022 sa stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra