Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

26. mája 2022

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom MexikuKapsula na ISS viezla v rámci testovacieho letu potraviny pre sedem obyvateľov stanice a vybavenie na výstup do otvoreného vesmíru.Zdieľať
Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner pristála v stredu na púšti v americkom štáte Nové Mexiko po úspešnom ukončení šesťdňovej misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Informovali o tom agentúry AFP a DPA.


Kapsula pristála vo White Sands v Novom Mexiku o 16:49 h miestneho času (23:49 h SELČ). Testovací let sa považuje za rozhodujúci pri obnovení reputácie leteckého gigantu Boeing po predchádzajúcich zlyhaniach, konštatuje AFP.

Na palube Starlineru bola len testovacia figurína nazvaná Rosie the Rocketeer. Ide o "vesmírnu verziu" Rosie the Riveter, ktorej obraz sa od čias druhej svetovej vojny používa ako symbol amerického feminizmu a posilnenia postavenia žien.

Kapsula na ISS viezla v rámci testovacieho letu potraviny pre sedem obyvateľov stanice a vybavenie na výstup do otvoreného vesmíru.

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner sa má stať konkurenciou spoločnosti SpaceX v doprave astronautov na obežnú dráhu. Koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka by sa dvaja alebo traja skúšobní piloti NASA mohli vydať na prvý let spoločnosti Boeing s ľudskou posádkou.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MALÝ PRINC: V Štátnej opere v Banskej Bystrici uvedú premiéru diela
<< predchádzajúci článok
Festival Rock pod Kameňom zverejnil kompletný, dvojdňový hudobný program