Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. marca 2011

Akciové trhy v Európe, USA aj v Japonsku posilniliEurópske akciové trhy uzatvoril pondelňajšie obchodovanie s rastom. Trhy sa zotavili z minulotýždňového výpredaja, ktorý vyvolali nepokoje v Líbyi a posilnili druhý deň po sebe. ...Zdieľať
burza usa Foto: SITA/APBRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) - Európske akciové trhy uzatvoril pondelňajšie obchodovanie s rastom. Trhy sa zotavili z minulotýždňového výpredaja, ktorý vyvolali nepokoje v Líbyi a posilnili druhý deň po sebe. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzatvoril o 0,8 % vyššie na úrovni 1 169,24 bodu. Optimizmus medzi investormi posilnili vyjadrenia prezidenta pobočky americkej centrálnej banky (Fed) v St. Louis Jamesa Bullarda, ktorý vyhlásil, že americká ekonomika je vo veľmi dobrom stave. Bullard tiež uviedol, že súčasné vysoké ceny ropy nepredstavujú hrozbu pre hospodárske zotavenie. Akcie spoločnosti Siemens posilnili o 3,6 %, keď na trh prenikli špekulácie, že nemecký priemyselný konglomerát plánuje primárnu emisiu akcií (IPO) svojej divízie svetelnej techniky Osram. Akcie dánskeho výrobcu veterných turbín Vestas vzrástli o 3,6 % a výrobca podnikového softvéru SAP si pripísal 0,9 %. Akcie HSBC klesli o 4,7 % po tom, čo zisk najväčšej európskej banky v minulom roku nenaplnil očakávania a spoločnosť zhoršila svoj výhľad na tento rok.


Akciové trhy v USA v pondelok rástli. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,79 % na 12 226,34 bodu, širší Standard & Poor's 500 vzrástol o 0,56 % na 1 327,23 bodu a technologický Nasdaq si pripísal 0,04 % na 2 782,27 bodu. K zmierneniu neistoty na trhoch prispel návrat cien ropy na úroveň 112 USD za barel po tom, čo sa britská ropa Brent uplynulý týždeň priblížila k úrovni 120 USD za barel. Náladu na burze podporil aj legendárny investor Warren Buffett, ktorý v rámci výročného listu akcionárom informoval o zámere uskutočniť v tomto roku "významné akvizície". V pondelok zaznamenal najmenšie zisky index Nasdaq, keď ho zaťažil pokles akcií internetového predajcu Amazon.com o 2,2 % po tom, čo banka UBS znížila investičné odporúčanie na jeho akcie z dôvodu rastúcich nákladov.

Japonský akciový trh v pondelok rástol, keď exportérov podporil slabší japonský jen. Trh zároveň profitoval z pokračujúceho záujmu zahraničných investorov. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,2 % na 10 754,03 bodu. Širší Topix si pripísal 1,3 % a uzatvoril na úrovni 963,7 bodu. Akcie Shinsei Bank poskočili o 7,7 % a najväčšia reklamná agentúra v krajine Dentsu si pripísala 4,9 %.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy môžu ohroziť globálny rast, tvrdí šéf MMF
<< predchádzajúci článok
Investor odovzdá mestu objekt PKO