Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. mája 2010

ALGAYEROVÁ: Európa chce pomôcť Ázii rozvíjať saEurópske krajiny potvrdili ochotu pomôcť Ázii s jej rozvojom. Pre agentúru SITA to povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová, ktorá na dvojdňovej ...Zdieľať
olga algayerova Foto: SITA

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) - Európske krajiny potvrdili ochotu pomôcť Ázii s jej rozvojom. Pre agentúru SITA to povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová, ktorá na dvojdňovej konferencii druhej rozvojovej konferencii Európa-Ázia (ASEM) v indonézskej Jakarte zastupovala Slovensko. Celú konferenciu označila za "uspokojivú, dohodli sme sa, aj keď sme sa trošku ponaťahovali. Obe strany sú spokojné," vyhlásila Algayerová. Problematické bolo napríklad určiť, kto je zodpovedný za rozvoj krajín, ako aj uznesenie o počte ľudí žijúcich na hranici chudoby. Ázijčania tvrdia, že ich je väčšina, Európania však slovo "väčšina" v uznesení mať nechceli a nakoniec si svoje aj presadili.

Algayerová dnes ráno raňajkovala s generálnym riaditeľom EuropeAid Richelle Koos. Dohodli sa, že na Slovensko prídu európski experti, ktorí vyškolia slovenské mimovládky a súkromné organizácie v čerpaní európskych rozvojových fondov. "Je to veľmi pozitívne," dodala Algayerová.

Hovorilo sa nielen o spolupráci a trvalo udržateľnom rozvoji, ale aj o obchode a investíciách. Závery konferencie využijú pri ôsmom summite v októbri v Bruseli aj v politickom dialógu o udržateľnom rozvoji so zameraním na budúcu medzinárodnú spoluprácu pre rozvoj medzi Áziou a Európou. "Ázia je pre Európu dôležitým partnerom. Európu kríza zasiahla, Ázia sa však prudko vyvíja," povedala pre SITA Algayerová.

ASEM združuje 27 členských štátov Európskej únie a Európsku komisiu s 16 ázijskými krajinami. Ako vysvetlila Algayerová, Európa je síce vysoko integrovaná, no krajiny Ázie nie sú jednotné, každá sa vyvíjala inak.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ĽS-HZDS by sa do NR SR nedostala, AZEN áno
<< predchádzajúci článok
Bratislava je najväčším volebným obvodom