Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

20. júla 2006

Američania testovali zdravotnícke tampóny, ktoré pípajúTechnológiu, aká sa používa pri označovaní batožiny na letiskách alebo tovaru pred prípadnými zlodejmi v obchodoch, možno použiť aj v zdravotníctve, aby v pacientovi neostal zabudnutý tampón, uvádza štúdia z USA.Zdieľať
Lekári zo stanfordskej univerzity medicíny testovali nové tampóny s integrovanými rádiočipmi a potvrdili, že technológia spoľahlivo upozornila chirurgov na tampón ponechaný v tele operovaného. Doktor údajne prešiel paličkou s detektorom ponad otvoreného pacienta a prístroj zapípal.

      No na druhej strane lekári odmietajú novú technológiu, pretože dvojcentimetrový čip je vraj príliš veľký. Museli by ho zmenšiť, aby bolo praktické jeho použitie v tampónoch a iných chirurgických pomôckach.
      Profesor Alex Macario, ktorý viedol túto štúdiu, poznamenal, že v budúcnosti sa zrejme budú spoliehať na kombináciu čipov s inými technikami, ako je napríklad počítanie pomôcok a tampónov pred operáciou a po nej.
      Jedna zo štúdií uvádza, že lekári zabúdajú chirurgické pomôcky - najčastejšie tampóny - v tele pacienta asi v jednom z 10.000 prípadov. Pomôcky môžu spôsobiť komplikácie, či dokonca smrť.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Archeológovia objavili časť domu, v ktorom sa pravdepodobne narodil Augustus
<< predchádzajúci článok
Barbora Balúchová je uletená v živote i na singli