Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. apríla 2020

Americká ropa dosiahla historické dno. Producenti za odobranú ropu kupujúcim zaplatiaCena americkej ropy padla na najnižšiu úroveň za vyše 30 rokov, keďže obchodníci sa boja strmého zníženia dopytu pre pandémiu nového koronavírusu.Zdieľať
Ropa pokračuje v poklese, cena WTI padla o vyše 50 percent

Cena ropy prvýkrát v histórii klesla do záporného páska. Májový kontrakt na ropu West Texas Intermediate (WTI) v pondelok uzatvoril na hodnote – 37,63 USD za barel.

To znamená, že producenti za odobranú ropu kupujúcim zaplatia. Na začiatku roka sa ropa WTI pohybovala okolo úrovne 60 USD za barel. Severomorská ropa Brent zlacnela o takmer 9 % na 25,57 USD za barel.

Dopyt po rope sa prepadá v dôsledku obmedzení ekonomiky súvisiacich s pandémiou koronavírusu. Ropné firmy sa preto snažia zbaviť komodity za akúkoľvek cenu, aby im ropa nezostávala na skladoch.

Cena americkej ropy padla na najnižšiu úroveň za vyše 30 rokov, keďže obchodníci sa boja strmého zníženia dopytu pre pandémiu nového koronavírusu. Takisto hrozí, že kapacity ropných zásobníkov v USA sa čoskoro naplnia. Najviac sa to dotklo kontraktu s dodávkou v najbližšom mesiaci, ktorý exspiruje v utorok. To signalizuje, že niektorí investori veria v zotavenie neskôr v tomto roku.

Cena májového kontraktu na WTI sa o 18.27 predávala s mínusom 10,32 USD alebo 56,49 % po 7,95 USD za barel, čo bolo najmenej prinajmenšom od roku 1986. Júnový kontrakt na WTI, ktorý exspiruje 19. mája, stratil okolo 9 % a podvečer sa predával po 22,75 USD za barel. Júlový kontrakt na WTI klesol o 5 % na 28 USD za barel. Júnový kontrakt na severomorskú ropu Brent zlacnel o 1,38 % alebo 4,91 % na 26,70 USD za barel.

(1 EUR = 1,086 USD)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Väčšina Slovákov by sa rada presťahovala, v prieskume prezradili svoje nároky na bývanie
<< predchádzajúci článok
Greenpeace kritizuje programové vyhlásenie vlády, ktoré neobsahuje konkrétne kroky na riešenie klimatickej krízy