Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

26. novembra 2018

AMERICKÁ SONDA INSIGHT PRISTÁLA NA POVRCHU MARSUSonda má za úlohu preskúmať vnútro planéty a bude zaznamenávať údaje o zemetraseniach na Marse i o teplote vo vnútri planéty.Zdieľať
sonda mars

 

Mys Canaveral 26. novembra  - Sonda InSight amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok večer pristála na povrchu planéty Mars, informovala agentúra AP. Pristátie potvrdil rádiový signál, ktorému trvalo viac ako osem minút, kým prekonal vzdialenosť 160 miliónov kilometrov medzi Marsom a Zemou.

Letoví kontrolóri v pondelok oznámili, že sonda InSight pristála na povrchu červenej planéty po riskantnom zostupe.

Sonda má za úlohu preskúmať vnútro planéty a bude zaznamenávať údaje o zemetraseniach na Marse i o teplote vo vnútri planéty.

Nosná raketa Atlas V s robotickou sondou s názvom InSight vyštartovala z Vandenbergovej leteckej základne v Kalifornii 5. mája.

Séria komplikovaných operácií

Sonda v pondelok preletela marťanskou atmosférou v priebehu dvoch minút závratnou rýchlosťou takmer 20-tisíc kilometrov za hodinu a tesne pred pristátím absolvovala sériu komplikovaných prednastavených operácií.

Len 15 sekúnd mala na úspešné oddelenie tepelného štítu, ktorý ju chránil počas preletu marťanskou atmosférou, ďalších desať sekúnd mala na vysunutie nôh. Celý proces od vniknutia do atmosféry až po dosadnutie na povrch Marsu trval zhruba šesť minút.

3D obraz planéty

Cieľom misie InSight je pochopiť procesy, ktoré formovali kamenné planéty vnútornej časti Slnečnej sústavy, medzi ktoré patrí aj Zem, a zároveň zaznamenávať seizmologickú aktivitu Marsu.

„Táto misia preskúma vnútro ďalšej terestriálnej planéty a poskytne nám predstavu o tom, aké veľké je jej jadro, plášť a kôra a dá nám možnosť porovnať to so Zemou. To má veľký význam pre pochopenie pôvodu našej Slnečnej sústavy a toho, ako sa stala tým, čím je dnes,“ vyjadril sa Jim Green z NASA.

 


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Highlighty týždňa: Tatranský ľadový dóm, Krištáľové krídlo, Czech Press Photo a iné
<< predchádzajúci článok
Lucie Bílá po koncerte v Bratislave: Bolo to ako nebo na zemi

AMERICKÁ SONDA INSIGHT PRISTÁLA NA POVRCHU MARSU - diskusné fórum čitateľov