Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

19. novembra 2018

Na ISS pristáli dve kozmické lode s nákladom zásobNa Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dorazili v priebehu 15 hodín dve zásobovacie kozmické lode. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 
Mys Canaveral 19. novembra (TASR) - Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dorazili v priebehu 15 hodín dve zásobovacie kozmické lode. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.


Nepilotovaná nákladná loď typu Cygnus, vyvinutá americkou spoločnosťou Northrop Grumman, doletela ku stanici v pondelok, dva dni po štarte zo štátu Virgínia. Trojčlennej posádke stanice okrem množstva iných zásob a vybavenia priviezla i oblečenie, zmrzlinu a ovocie.

Cygnus, ktorý priletel k ISS, je pomenovaný na počesť bývalého amerického kozmonauta S.S. Johna Younga, ktorý zomrel v januári tohto roka. Young v roku 1972 ako deviaty človek vstúpil na povrch Mesiaca. Aktuálny veliteľ ISS Nemec Alexander Gerst podľa AP na Twitteri napísal "Vitaj na palube, S.S. John Young!".

Už v nedeľu dorazila k orbitálnej základni Ruská kozmická loď Progress 71 s takmer troma tonami paliva a iných zásob.

Na ISS aktuálne pôsobí trojčlenná posádka: Američanka Serena Auňónová-Chancellorová, Nemec Alexander Gerst a Rus Sergej Prokopjev.

ISS v utorok oslávi 20. výročie existencie. Jej prvý modul Zaria spustili 20. novembra 1998. Obe zásobovacie lode zostanú na stanici niekoľko mesiacov, až kým ich posádka nenaplní odpadom.

Riaditeľ ruskej federálnej vesmírnej agentúry (Roscosmos) Dmitrij Rogozin a šéf vesmírnych operácií NASA Bill Gerstenmaier na spoločnej tlačovej konferencii pri príležitosti 20. výročia ISS oznámili, že obe strany chcú spolupracovať aj v budúcnosti na vývoji základne obiehajúcej okolo Mesiaca.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
The Chemical Brothers vydávajú nový album, zverejnili aj dátumy turné
<< predchádzajúci článok
V Los Angeles odovzdali prvé Oscary sezóny, počas Governors Awards ocenili celoživotné diela

Na ISS pristáli dve kozmické lode s nákladom zásob - diskusné fórum čitateľov