Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. marca 2014

Angelina Jolie vzdala poctu obetiam zo SrebreniceAmerická herečka a režisérka Angelina Jolieová.Zdieľať
Americká herečka a režisérka Angelina Jolieová. Foto: TASR/AP
Sarajevo 29. marca (TASR) - Hollywoodska herečka a režisérka Angelina Jolieová, ktorá je v Bosne na konferencii o sexuálnych zločinoch počas konfliktov, včera vzdala poctu obetiam genocídy v meste Srebrenica. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.


"Tento región zažil hroznú vojnu. K mnohým ľuďom v Bosne a Hercegovine sa pomoc dostala príliš neskoro a viem, že vás to bolí," povedala filmová hviezda v hlavnom meste Sarajevo pred tým, než sa vydala do Srebrenice v spoločnosti britského ministra zahraničných vecí Williama Hagua.

Návšteva Angeliny Jolie je súčasťou Haguovej iniciatívy proti znásilňovaniu v oblastiach vojnových konfliktov po celom svete.

Herečka predniesla príhovor pred bosnianskymi vojakmi, ktorí sa zúčastňujú na medzinárodných mierových misiách. Povedala: "Znásilnenie je jedným z najhorších zločinov proti civilistom." A vyzvala vojakov, aby im pomáhali zabraňovať všade, kde ich vyšlú.

Srebrenica je mesto vo východnej Bosne, kde srbské sily zabili v roku 1995 približne 8000 moslimských chlapcov a mužov. Medzinárodný súdny dvor (MSD) - hlavný súdny orgán OSN - rozhodol, že tento masaker je genocídou.

Počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-1995 bolo zabitých takmer 100.000 ľudí. Vo vojne stáli Srbi proti Moslimom (Bosniakom) a Chorvátom. Všetky zúčastnené strany spáchali vtedy početné zverstvá na civilistoch.

Herečka v roku 2011 režisérsky debutovala filmom V krajine krvi a medu, ktorý je príbehom lásky medzi moslimským dievčaťom a srbským vojakom počas bosnianskej vojny. Filmárka sa neskôr zúčastnila na jeho sarajevskej premiére.

Kým bosnianske moslimské médiá označujú Angelinu Jolie za priateľku krajiny, mnoho etnických Srbov vníma ju samotnú, jej film a jej aktivity tak, že sú namierené proti nim.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V salzburskom dome objavili stratený obraz Clauda Moneta
<< predchádzajúci článok
V SNG je najväčšia slovenská výstava impresionistických diel

Angelina Jolie vzdala poctu obetiam zo Srebrenice - diskusné fórum čitateľov