Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. mája 2008

Antipočítačová hudba v A4Nová hudba a uhrančivé zvukové svety môžu dnes vznikať aj bez počítačov.Zdieľať
Dokazuje to aj japonsko-české trio Akiyama, Nakamura, Palacký a bratislavský projekt Sigi Tobias, ktorí sa predstavia v slovenskej premiére v stredu v A4 – nultom priestore v Bratislave na koncerte s názvom Digg Digital.
 
Po polroku od koncertu gitaristu Keijiho Haina zavíta do A4-nultého priestoru opäť exkluzívna japonská návšteva. V stredu 28. mája Tetuzi Akiyama a Toshimaru Nakamura s Ivanom Palackým z Brna privezú svojské variácie na country, blues, minimalistickú elektroniku a home-made nástroje. O úvod večera, ktorý sa začne o 20:00 sa postará nová domáca formácia Sigi Tobias.
Szidi Tobias je spievajúca herečka v strednom veku, Sigi Tobias duo mladých zvukových  improvizátorov Lukáša Sigmunda a Tobiáša Potočného (známeho ako Rbnx z bratislavského kolektívu Urbsounds). Na rozdiel od svojej takmer menovkyne sa zaobídu bez textov a klavíra, hudbu tvoria pomocou rôznych krabičiek a elektroniky. Ako to bude znieť? „Neboj, bude to swingovať“.
Tetuzi Akiyama a Toshimaru Nakamura sú zase dve známe postavy súčasnej japonskej scény, ktorá sa presadila aj v zahraničí. Prvý je experimentujúci gitarista, ktorý okrem (ne)tradičných techník hrania neváha preparovať svoj nástroj samurajským mečom či elektronickými efektami, druhý sa zase preslávil radikálnym minimalizmom. Jediným nástrojom Toshimaru Nakamuru je totiž mixpult, na ktorom prepojil vstup s výstupom. Znie to jednoducho, ale výsledok je neuveriteľne zvukovo, dokonca aj rytmicky pestrý. Nakamura je preto vyhľadávaným partnerom mnohých osobností improvizovanej hudby od Keitha Rowea po Erika M.
V Bratislave sa japonskí hostia predstavia v spoločnom projekte s Ivanom Palackým z Brna. Tento Moravák s hudbou začínal v 80. rokoch v rôznych alternatívnych skupinách, z ktorých je najznámejšia Sledě, živé sledě. Od roku 2002 sa venuje voľnej improvizácii sólo a v audiovizuálnom duu Koberce, záclony. Jeho špecialitou je dolovanie hudby zo starého šijacieho stroja Dopleta 160.
 
Viac info a ukážky:
http://www.japanimprov.com/takiyama
http://www.last.fm/music/Tetuzi+Akiyama
http://youtube.com/watch?v=sx7fVorDy8k
 
http://www.japanimprov.com/tnakamura
http://www.last.fm/music/Toshimaru+Nakamura
 
http://palacky.org

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
A4 z bratislavského V-klubu neodchádza
<< predchádzajúci článok
Prehľad nominácií na hudobné ceny Aurel 2007