Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júna 2007

Austrália navrhne vlastnú stratégiu pre ochranu klímyAustrália navrhne vlastnú stratégiu boja proti klimatickým zmenám, vyhlásil v stredu austrálsky premiér John Howard. Jej základom má byť dohoda na úrovni krajín Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie ...Zdieľať

CANBERRA 7. júna (WEBNOVINY) - Austrália navrhne vlastnú stratégiu boja proti klimatickým zmenám, vyhlásil v stredu austrálsky premiér John Howard. Jej základom má byť dohoda na úrovni krajín Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC). Podľa Howarda si krajiny majú namiesto všeobecne platných limitov pre emisie skleníkových plynov stanoviť vlastné ciele v oblastiach, ktoré vplývajú na stav klímy. Medzi nimi môžu byť napríklad limity na emisie, časové plány pre nasadenie nových technológií alebo efektívnejšia spotreba energie, vyhlásil Howard. Stratégia však nesmie blokovať hospodársky rast zúčastnených krajín a musí zaručiť energetickú bezpečnosť, zdôraznil Howard.

"Žiadna krajina, a už vôbec nie nastupujúce hospodárske mocnosti ako Čína a India, neprijme opatrenia, ktoré ohrozujú tieto ciele," vyhlásil Howard. Austrália podľa neho očakáva, že takýto "praktický" a "komplexnejší" konsenzus vzíde zo septembrového summitu Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC), ktorému bude Howard predsedať.

Premiér John Howard spolu s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom odmietol Kjótsky protokol z roku 1997, ktorý stanovuje globálne ciele v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Platnosť Kjótskeho protokolu uplynie v roku 2012.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mŕtvolu Dadulláha vymenili za rukojemníkov
<< predchádzajúci článok
Sunnitskí povstalci podpísali prímerie

Austrália navrhne vlastnú stratégiu pre ochranu klímy - diskusné fórum čitateľov