Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. apríla 2012

Barmský parlament začal pracovať, Su Ťij odmietlaBarmský parlament v pondelok otvoril svoje prvé zasadnutie po doplňujúcich voľbách, v ktorých získali najviac kresiel kandidáti opozičnej Národnej ligy za demokraciu (NLD) vrátane bývalej disidentky ...Zdieľať
tij NEPJITO 23. apríla (WEBNOVINY) - Barmský parlament v pondelok otvoril svoje prvé zasadnutie po doplňujúcich voľbách, v ktorých získali najviac kresiel kandidáti opozičnej Národnej ligy za demokraciu (NLD) vrátane bývalej disidentky Aun San Su Ťij.


Podľa prítomného fotografa tlačovej agentúry AFP sa na schôdzi hornej komory neobjavil žiadny z 37 členov za NLD, čo zrejme súvisí s ich odmietaním zložiť poslanecký sľub v terajšom znení. Su Ťij tak splnila svoje varovanie, že nebude prisahať vernosť ústave vytvorenej vojenským režimom, ktorý ju dlhé roky väznil.

Barmský proreformný prezident Thein Sein však v rámci pondelňajšej návštevy v Tokiu odmietol výzvy na pozmenenie prísahy, aby vyhovovala požiadavkám NLD. Podľa jeho slov, ktoré citovala tlačová agentúra Kjódó, by svetoznámu političku a držiteľku Nobelovej ceny mieru rád "privítal" v parlamente, je však na nej, ako sa nakoniec rozhodne.

Su Ťij ešte v nedeľu potvrdila, že novozvolení poslanci NLD neprídu do metropoly Neipjito zložiť prísahu podľa pravidiel zavedených chuntou. So žiadosťou o zmenu sporného znenia však strana podľa vládnych úradov prišla neskoro.

Su Ťij odmieta prekážala konkrétne časť o "ochrane" ústavy, ktorú ešte zostavila vojenská junta. NLD požaduje, aby sa prísaha zmenila z "ochrany" na "rešpektovanie" základného zákonu štátu.

Laureátka Nobelovej ceny mieru Su Ťij, ktorá strávila väčšinu z posledných 20 rokov v domácom väzení, získala v apríli svoj vôbec prvý poslanecký mandát. Všeobecne sa však takýto výsledok očakával, keďže nový režim chce, aby zvolenie Su Ťij dalo pečať legitimity reformnému programu, ktorý by mohol pomôcť zbaviť krajinu sankcií Západu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obrazom: Americké polia rozžiarili tulipány
<< predchádzajúci článok
Internátne školy nevyriešia rómsku otázku, tvrdí Pollák