29. júla 2010

BASKETBAL: Slovenky prehrali na MEJ so Španielkami

Zľava: Claudia Calvelo (ESP), Martina Kiššová a Elena Diaz (ESP) v zápase majstrovstiev európy žien do 18 rokov medzi Španielskom a Slovenskom Foto: SITA/Gabriel Lipták POPRAD 29. júla (WEBNOVINY) - Slovenské basketbalové ...

bez nazvu Zľava: Claudia Calvelo (ESP), Martina Kiššová a Elena Diaz (ESP) v zápase majstrovstiev európy žien do 18 rokov medzi Španielskom a Slovenskom

POPRAD 29. júla (WEBNOVINY) - Slovenské basketbalové juniorské reprezentantky prehrali vo svojom úvodnom zápase v základnej A-skupine na turnaji A-divízie majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie v Poprade so Španielkami o 10 bodov 53:63 (25:30). S úradujúcimi majsterkami starého kontinentu dokázali držať krok iba počas úvodných 17 minút, konečný výsledok je reálnym obrazom diania na palubovke. V piatok čaká zverenky trénera Martina Pospíšila súboj so Srbkami, ktorý môže veľa napovedať o ich postupových šanciach do ďalšej fázy šampionátu.

Španielsko - Slovensko 63:53 (11:8, 19:17, 10:8, 23:20)
Zostavy a body:
Španielsko: Ortizová 12, Vivasová, Casasová a Calvelová po 5, E. Diazová 0 (Gilová 15, Delgadová 7, Y. Diazová a Zanoguerová 5, Vilaróová 4, Claretová 0)
Slovensko: Kiššová a Hruščáková po 8, Páleníková 7, Nagyová 4, Domiterová 3 (Oroszová 7, Brádňanská 6, Matejčíková 4, Števove, Bartánusová a Letková po 2, Firkaľová 0)

Prvá štvrtina priniesla nezáživný boj s obojstranným dôrazom na obranu. Po ihrisku behali dvojičky hráčok, ktoré sa prísne strážili, nepúšťali sa do šancí a strelecké pokusy z diaľky míňali svoj cieľ. Nečudo, že po záverečnom klaksóne tejto časti duelu svietil na ukazovateli skóre nebasketbalový výsledok 8:11 z pohľadu Sloveniek. Vstup do druhej desaťminútovky však zverenky trénera Martina Pospíšila zvládli takmer dokonale. Za necelé dve minúty sa šnúrou siedmich bodov v rade dostali do mierneho náskoku, ktorý si potom udržiavali až do 17. minúty. Tam však prišiel náhly zlom. Španielky sa chytili po vôbec prvej úspešnej trojke zápasu a 100 sekúnd pred "veľkou prestávkou" to zrazu bolo 28:23 v ich prospech. Druhú štvrtinu prehrali slovenské juniorky 17:19, polčas o päť bodov.

Začiatok druhej polovice zápasu zastihol domáce basketbalistky v akomsi útlme a hosťujúce hráčky, ktoré prišli do Popradu obhajovať minuloročný titul majsteriek Európy, poľahky odskočili až na 10 bodov (27:37). Basketbalová krása však zrejme opäť zostala v šatniach oboch tímov, pod košmi sa viac bojovalo, ako hralo, skóre rástlo len minimálne, tretia štvrtina sa skončila 10:8 pre úradujúce šampiónky. Španielky potom ukázali viac kvality aj v záverečnej štvrtine a bez väčších problémov dosiahli očakávané víťazstvo. Z rytmu ich nevyviedlo ani takmer 20-minútové prerušenie zápasu necelé tri minúty pred koncom pre výpadok elektrického prúdu.