08. decembra 2006

Basketbalistky Košíc postúpili, Ružomberok v ťažkej situácii

Oba slovenské basketbalové ženské tímy prehrali vo štvrtkových stretnutiach 5. kola Európskeho pohára FIBA na ruskej pôde, no úradujúci majster z Košíc si napriek tomu predčasne zabezpečil ...

BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) - Oba slovenské basketbalové ženské tímy prehrali vo štvrtkových stretnutiach 5. kola Európskeho pohára FIBA na ruskej pôde, no úradujúci majster z Košíc si napriek tomu predčasne zabezpečil postup medzi najlepších šestnásť tímov tejto klubovej súťaže. K Cero nestačilo v Moskve na favorizované Dinamo 59:66 (29:31), no bez ohľadu na výsledky posledných dvoch súbojov 6. kola obsadí v I-skupine postupové druhé miesto. I keď mali zverenky trénera Vladimíra Karnaya situáciu vo svojich rukách a na potvrdenie druhej priečky im stačila aj prijateľná prehra o týždeň v Marijampole, k definitíve im pomohol triumf Kary Trutnov na domácej palubovke nad Arvi 65:60. Košičanky odohrali v Moskve vzhľadom na rozdiely v kvalite oboch družstiev vynikajúci zápas, v 12. min dokonca viedli 22:12. Postupne sa však začal presadzovať domáci favorit celej súťaže a do polčasu otočil stav na 31:29 vo svoj prospech. Aj keď sa slovenský majster aj naďalej snažil a bojoval, Dinamo už do konca duelu udržiavalo svoje vedenie a v záverečnej časti ho dokonca zvýšilo na konečný rozdiel 7 bodov. "Musím dievčatá pochváliť, odohrali sme mimoriadne kvalitnú partiu a držali v napätí až do konca súboja asi najväčšieho favorita celej tejto pohárovej súťaže. Chýbal nám kúsok šťastia, škoda, že sa nepriklonilo na našu stranu. Počas celého zápasu sme výborne bránili. Možno keby sme mali k dispozícii o jednu kvalitnejšiu hráčku viac, dokázali by sme so súperom udržať krok a vyhli by sme sa chvíľkovým stratám koncentrácie," reagoval na výsledok tréner V. Karnay.

V ťažšej situácii sú basketbalistky slovenského vicemajstra MBK Ružomberok, ktoré nedokázali dotiahnuť do víťazného konca dobre rozohraný duel v Orenburgu a prehrali 74:85 (38:36). Zverenkyne trénera Mariana Svobodu tak o účasť v ďalšej fáze EP budú musieť zabojovať o týždeň v stredu 13. decembra v Chorvátsku v záverečnom dueli L-skupiny proti Gospiču, ktorý vyhral v druhom štvrtkovom súboji L-skupiny v Rige 78:72. I keď do ďalšej fázy postupuje aj osem tímov z tretích miest v základných skupinách, "Ruža" bude istotne chcieť proti Osiguranje vyhrať, aby mala istotu druhej priečky. V Rusku mali Ružomberčanky výborný vstup do zápasu a po šestnásťbodovej šnúre viedli v 5. minúte 16:2. O dve minúty narástol ich náskok až na maximálnych 17 bodov (21:4), lenže vtedy sa domáce prebudili a do konca prvej štvrtiny znížili na 11:25. "Úvod stretnutia nám vyšiel veľmi dobre, všetko nám padalo, dievčatá dobre doskakovali a hrali rýchly basketbal. Vytvorili sme si vysoký náskok, no potom sme, bohužiaľ, pustili domáce do hry," povedal Marian Svoboda. Zásluhou zlepšenej streľby i obrany prehrávali hráčky Orenburgu po I. polčase už iba o dva body - 36:68. K definitívnemu obratu vo vývoji skóre prišlo v úvode tretej časti hry a od 24. min si domáce postupne vytvorili rozhodujúci náskok, ktorý udržali až do záverečného klaksónu. "Vyfaulovala sa nám Williamsová, museli sme hrať s nižšími hráčkami v zostave, a preto súper začal vyhrávať súboje pod košmi. Stále sme sa však držali na rozdiel troch-štyroch bodov, no otočiť skóre sa nám už nepodarilo," dodal Svoboda.

I-skupina:

Dinamo Moskva - K Cero V.O.D.S. Košice 66:59 (12:16, 19:13, 20:18, 15:12)

Najviac bodov Dinama: Brunsonová a Jekabsoneová po 13, Martinezová 12

Zostava a body K Cero: Jalčová 17, McCarvilleová 12 + 12 doskokov, Mazzanteová 10, Branzovová 9 + 10 doskokov, Číkošová 5 (Michulková 4, Barényiová 2, Růžičková, Jurčenková)

TH: 20/11 - 11/7, fauly: 14 - 19, trojky: 5 - 6, rozhodovali: Schinas (Gréc.) a Rostomyan (Arm.), 700 divákov

Kara Trutnov (ČR) - Arvi Marijampole (Lit.) 65:60 (38:28)

Štvrtok (14. decembra):

18.00 h Kara Trutnov (ČR) - Dinamo Moskva (Rus.)

18.00 h Arvi Marijampole (Lit.) - K Cero V.O.D.S. Košice

L-skupina:

Nadežda Orenburg - MBK Ružomberok 85:74 (11:25, 25:13, 24:16, 25:20)

Najviac bodov Orenburgu: Ogorodnikovová 24, Šakirová 18,

Zostava a body Ružomberka: Williamsová 21, Nerová 17, Ivančevičová 10, Uhrová 9, Palušná 6 (Ivanová 4, Kupčíková 3, Oravcová 2, Djuričová 2)

TH: 23/15 - 22/17, fauly: 17 - 19, trojky: 8 - 5, rozhodovali: Aytug (Tur.) a Suslov (Est.), 1500 divákov

TTT Riga (Lot.) - Gospič Croatia Osiguranje (Chorv.) 72:78 (47:39)