Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júla 2007

Berezovský ponúkol, že sa podrobí súdu v tretej krajineRuský miliardár žijúci v britskom exile Boris Berezovský, ktorého Moskva obviňuje z vraždy bývalého špióna Alexandra Litvinenka, v utorok ponúkol, že sa obvineniam postaví na pôde tretej krajiny, ...Zdieľať

LONDÝN 18. júla (WEBNOVINY) - Ruský miliardár žijúci v britskom exile Boris Berezovský, ktorého Moskva obviňuje z vraždy bývalého špióna Alexandra Litvinenka, v utorok ponúkol, že sa obvineniam postaví na pôde tretej krajiny, hneď ako tak urobí aj ďalší podozrivý z vraždy, ruský podnikateľ Andrej Lugový. Britskí žalobcovia obvinili z vraždy bývalého agenta ruskej tajnej služby a hlasného kritika Kremľa práve Andreja Lugového. Londýn požiadal o jeho vydanie, Moskva túto žiadosť rezolútne odmietla. Británia v pondelok oznámila, že z krajiny vyhostí štyroch ruských diplomatov.

"Osobne som pripravený odísť do tretej krajiny a podrobiť sa tam spravodlivému súdnemu procesu, ak sa Lugový bojí prísť sem," povedal Berezovský pre britskú BBC. Berezovský zároveň povedal, že by išlo o krajinu, na ktorej sa zhodnú jeho právnici a dodal, že by malo ísť o krajinu so spravodlivým súdnictvom. Podľa Berezovského "by mal Lugový pristúpiť na to isté". Ruský miliardár povedal, že britské ministerstvo zahraničia zatiaľ so svojou ponukou neoboznámil a že BBC je prvá inštitúcia, ktorú o nej informoval. Berezovský, ktorý opustil Rusko v roku 2000, obvinil z naplánovania Litvinenkovej vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Podľa neho je za odmietnutím Moskvy vydať Lugového snaha chrániť Putina. "Chcem zdôrazniť... Lugový je iba bábka. Rusko nikdy nedovolí Lugovému, aby niekam odišiel ... Za touto vraždou je Putin osobne," povedal Berezovský pre BBC.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šéf OSN informoval Busha o snahe urýchliť konanie v Dárfúre
<< predchádzajúci článok
Tresty smrti pre zdravotné sestry zmiernili na doživotie

Berezovský ponúkol, že sa podrobí súdu v tretej krajine - diskusné fórum čitateľov