Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. januára 2012

Bezdomovcov do nocľahárne v Poprade nevyhnali ani tuhé mrazyAni veľmi nízke teploty, ktoré v týchto dňoch zasiahli Poprad, nepriniesli zvýšený záujem bezdomovcov o nocľah v mestskom Zariadení sociálnych služieb na Levočskej ulici. Teplota dnes ráno klesla v ...Zdieľať
bezdomovec POPRAD 30. januára (WEBNOVINY) – Ani veľmi nízke teploty, ktoré v týchto dňoch zasiahli Poprad, nepriniesli zvýšený záujem bezdomovcov o nocľah v mestskom Zariadení sociálnych služieb na Levočskej ulici. Teplota dnes ráno klesla v Poprade až na mínus 24 stupňov Celzia.


Podľa Petry Zavackej, priamo v nocľahárni majú momentálne 36 ľudí bez prístrešia. V zariadení je ešte jedno voľné miesto. Tento stav je už dlhšie a nič na tom zatiaľ nezmenili ani veľké mrazy.

Okrem samotnej nocľahárne mesto poskytuje aj ubytovanie vo vojenskom stane. Ten slúži ako nízkoprahové bývanie pre ľudí, ktorí nechcú rešpektovať všetky pravidlá nocľahárne. Dnes v stane prenocovali dvaja ľudia. Snahou pracovníkov sociálneho odboru mestského úradu v Poprade je podľa Zavackej práve to, aby väčšina z ich klientov využívala služby nocľahárne a nie vojenského stanu.

Okrem samotnej nocľahárne poskytuje Zariadene sociálnych služieb v Poprade aj ďalšie služby nielen pre ľudí ubytovaných v nocľahárni. Denne môžu záujemcovia dostať jedno teplé jedlo, môžu využiť služby práčovne, strediská osobnej hygieny alebo výdajne šatstva. Všetky služby poskytuje zariadenie za mierny poplatok.

Ak majú bezdomovci vybavené doklady a poberajú aspoň minimálne dávky, nemali by mať problém s úhradou týchto poplatkov. V niektorých prípadoch je mesto dokonca osobitným príjemcom, takže s úhradou poplatkov za jednotlivé služby v prípade týchto ľudí nie je problém.

Podľa posledného monitoringu z jesene minulého roku žilo v Poprade takmer 150 bezdomovcov. Hoci služby nocľahárne a vojenského stanu využíva len menšia časť ľudí bez prístrešia, ostatní bezdomovci nie sú podľa Zavackej úplne na ulici.

Niektorí z bezdomovcov majú vytvorené svoje „pelechy“, kde prespávajú a odmietajú služby nocľahárne. Iní zimujú u svojich známych, ktorí napríklad majú aj svoj vlastný byt.

Aj keď Poprad zasiahli v uplynulých dňoch veľmi nízke teploty, v Poprade túto zimu zatiaľ nezaznamenali úmrtie bezdomovca pre podchladenie alebo zamrznutie priamo na ulici.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri silnom zemetrasení v Peru sa zranilo 60 ľudí
<< predchádzajúci článok
Záchranári žiadajú premiérku, aby stopla redukciu platieb