Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. septembra 2007

Bin Ládin sľubuje vystupňovanie boja v IrakuVodca teroristickej organizácie Usáma bin Ládin v najnovšom videu sľubuje vystupňovanie boja za ukončenie vojny v Iraku. Informujú o tom v piatok americké médiá. Podľa prepisu nahrávky, ktorý ...Zdieľať

WASHINGTON 7. septembra (WEBNOVINY) - Vodca teroristickej organizácie Usáma bin Ládin v najnovšom videu sľubuje vystupňovanie boja za ukončenie vojny v Iraku. Informujú o tom v piatok americké médiá. Podľa prepisu nahrávky, ktorý dostala televízna stanica ABC News, bin Ládin tvrdí, že sú dve možnosti ukončenia irackej vojny. "Prvá je z našej strany, a to je pokračovať v eskalácii zabíjania a bojovania proti vám, druhá je zničiť americký demokratický systém vládnutia," vyhlásil v asi tridsaťminútovej nahrávke.

Podľa ABC prepis obsahuje zmienku o víťazstve Nicolasa Sarkozyho v májových francúzskych prezidentských voľbách a vojne v Iraku v roku 2007, čo poukazuje na jeho novosť. Posledný videozáznam s vodcom al-Kájdy pochádza z októbra 2004, keď len niekoľko dní pred americkými voľbami pohrozil novými útokmi na USA, a bin Ládinov hlas obsahovala naposledy zvuková nahrávka zverejnená v júli minulý rok.

Novú nahrávku bin Ládin začína modlitbou k Alahovi a jeho "právom na odvetu" - "oko za oko a zub za zub a vrah je zabitý." Bin Ládin sa obracia priamo na americký ľud, keď uvádza: "Ľud Ameriky: svet sleduje vaše správy týkajúce sa vašej invázie Iraku, a po rokoch tragédií tejto vojny väčšina z vás prichádza na to, že ju chcete zastaviť:" Dodáva, že preto si Američania zvolili Demokratickú stranu, ktorá však neurobila nič, čo by stálo za zmienku. Naopak, naďalej súhlasia s vynakladaním miliárd dolárov na pokračovanie zabíjania a vojny.

Podľa americkej spravodajskej skupiny SITE mediálna pobočka al-Kájdy as-Saháb ohlásila nové video na džihádistických fórach vo štvrtok asi o 23:15 SELČ. Jeho zverejnenie sa očakáva v najbližších dňoch. Podľa ABC bin Ládin spomenul aj niektoré aktuálne udalosti v Spojených štátoch. Na záver bin Ládin povzbudil všetkých "prijať islam," uviedla ABC.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Členovia sa chcú v októbri dohodnúť na texte novej zmluvy
<< predchádzajúci článok
Pakistan bol zapojený do zmarených útokov v Nemecku

Bin Ládin sľubuje vystupňovanie boja v Iraku - diskusné fórum čitateľov