Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Bolsonaro: Na ochranu Amazonského pralesa netreba peniaze z NemeckaNa archívnej snímke brazílsky prezident Jair Bolsonaro.Zdieľať
Na archívnej snímke brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Foto: TASR/AP
Brazília 12. augusta (TASR) - Brazílsky pravicovo-populistický prezident Jair Bolsonaro odkázal cez víkend Nemecku, že Brazília sa zaobíde bez peňazí z tejto krajiny, pokiaľ ide o ochranu Amazonského pralesa. Reagoval tak na oznámenie nemeckého ministerstva životného prostredia, že vzhľadom na prudký nárast odlesňovania v Amazónii prestane podporovať projekty na ochranu lesov a druhovej rozmanitosti v Brazílii, uviedla v pondelok agentúra DPA.


"Môžete tie peniaze využiť zmysluplne. Brazília ich nepotrebuje," povedal Bolsonaro v nedeľu pred novinármi v brazílskom hlavnom meste.

"Politika brazílskej vlády v Amazónii vyvoláva pochybnosti o tom, či ešte sleduje dôsledné obmedzenie miery odlesňovania," vyjadrila sa predtým nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová pre berlínsky denník Tagesspiegel. Spolupráca v danej oblasti môže podľa nej pokračovať až po vyjasnení tejto otázky.

Podľa denníka ide konkrétne o príspevok vo výške okolo 35 miliónov eur z medzinárodnej iniciatívy Schulzeovej rezortu zameranej na ochranu klímy. Prehodnotená má byť aj spolupráca s Brazíliou v rámci tzv. Amazonského fondu, do ktorého nemecká vláda doteraz prispela 55 miliónmi eur.

Z aktuálnych údajov brazílskeho Národného ústavu pre výskum vesmíru (INPE) vyplýva, že odlesňovanie brazílskeho Amazonského pralesa sa tento rok v júli oproti vlaňajšku zrýchlilo o 278 percent. Ústav, ktorý sa o rozsahu tohto problému sporí s prezidentom Bolsonarom, uviedol, že za mesiac bolo zničených približne 2250 štvorcových kilometrov pralesa.

Bolsonaro, ktorý sa skepticky stavia k problémom klimatickej zmeny, spolu s ministrom pre životné prostredie Ricardom Sallesom predtým obvinili INPE, že zverejnila zavádzajúce údaje, ktoré nezodpovedajú skutočnosti a poškodzujú samotný inštitút i krajinu.

Bolsonaro navrhol otvoriť chránený dažďový prales pre poľnohospodárstvo, čo predstavuje mimoriadne kontroverzný krok, ak sa vezme do úvahy aktuálny stav miery odlesňovania, pripomenula agentúra AFP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Miera inflácie v Česku zrýchlila na takmer 3 %
<< predchádzajúci článok
Veriaci sa zídu v Nitre na tradičnej Mariánskej púti k Matke Božej

Bolsonaro: Na ochranu Amazonského pralesa netreba peniaze z Nemecka - diskusné fórum čitateľov