Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Flámsko chce širšiu koaličnú vládu bez nacionalistovBývalý belgický federálny minister vnútra Jan Jambon zo strany Nová flámska aliancia (N-VA) bol v pondelok vymenovaný za hlavného vyjednávača pre vytvorenie novej vlády vo Flámsku, ...Zdieľať
Jan Jambon Foto: TASR/AP
Brusel 12. augusta (TASR) - Bývalý belgický federálny minister vnútra Jan Jambon zo strany Nová flámska aliancia (N-VA) bol v pondelok vymenovaný za hlavného vyjednávača pre vytvorenie novej vlády vo Flámsku, severného holandskojazyčného regiónu Belgicka. Uviedla to v pondelok tlačová agentúra Belga.


Predseda N-VA Bart de Wever naznačil, že súhlasí s tým, aby mala flámska regionálna vláda podobu "švédskej koalície" a bola zostavená spolu so stranou flámskych kresťanských demokratov (CD&V) a flámskych liberálov (Open VLD).

Po 77 dňoch od parlamentných volieb z 26. mája Flámsko stále nemá istotu, pokiaľ ide o zloženie novej vlády. De Wever sa však vrátil k staršej myšlienke "švédskej koalície", čo znamená spoluvládnutie so štandardnými politickými stranami a odmietnutie ponuky na spoluprácu s extrémne pravicovým a nacionalistickým hnutím Flámsky záujem, ktoré vo voľbách prebralo časť voličov práve od N-VA. Z modelu vládnej koalície boli (aspoň zatiaľ) vynechaní aj flámski socialisti (sp.a) a ekologická strana Groen.

De Wever medzitým naznačil, že Flámsko musí byť schopné ekonomicky konkurovať hlavným škandinávskym krajinám. Budúca flámska vláda by podľa jeho vyjadrenia mala v nadchádzajúcich rokoch pomôcť nájsť prácu najmenej 120.000 Flámom a zabezpečiť mieru zamestnanosti na úrovni 80 percent. Flámsko má rovnako ambície stať sa svetovým hráčom, pokiaľ ide o inovácie, digitálnu transformáciu a nové technológie, čo je aj ambíciou Európskej únie ako celku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Maďarsku sa začalo vinobranie zberom odrody Čabianska perla
<< predchádzajúci článok
Miera inflácie v Česku zrýchlila na takmer 3 %

Flámsko chce širšiu koaličnú vládu bez nacionalistov - diskusné fórum čitateľov