Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júla 2011

Bosna si pripomenie 16. výročie masakry v SrebreniciBosniaci si v pondelok pripomenú 16. výročie masakry v Srebrenici, kde bosnianski Srbi zabili takmer 8000 bosnianskych mužov a chlapcov. Na spomienkovom podujatí sa ...Zdieľať
masaker v srebrenici Archívne foto: SITA/APSREBRENICA 11. júla (WEBNOVINY) - Bosniaci si v pondelok pripomenú 16. výročie masakry v Srebrenici, kde bosnianski Srbi zabili takmer 8000 bosnianskych mužov a chlapcov.


Na spomienkovom podujatí sa očakávajú tisíce ľudí. Súčasťou spomienky bude pochovanie 613 nedávno identifikovaných obetí masakry nájdených v masových hroboch na cintoríne v Potočari neďaleko Srebrenice.

Na cintoríne už pochovali 4524 identifikovaných obetí. Rakvy s mŕtvymi ešte v sobotu prevážali cez Sarajevo, ktorého ulice lemovali tisíce ľudí, ktorí sa prišli pokloniť ich pamiatke. "Srebrenica je najhlbšia rana moslimov v Bosne. Je to poškvrna na svedomí medzinárodného spoločenstva ako ja na svedomí tých, ktorí tento zločin spáchali," povedal v tejto súvislosti Bakir Izetbegovič, moslimský člen predsedníctva Bosny.


OBRAZOM: Masaker v Srebrenici


Dvaja strojcovia masakry Radovan Karadžič a Ratko Mladič už stoja pred tribunál OSN v Haagu, stovky ďalších, ktorí sa dopustili vojnových zločinov však podľa neho ešte potrestaní neboli.

V srebrenickej enkláve, ktorú OSN označila za bezpečnú zónu, žilo asi 45 000 moslimov, polovica z toho boli utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN. Celú oblasť obliehali bosnianskosrbského jednotky na čele s generálom Mladičom. Srbskí vojaci Srebrenicu dobili 11. júla 1995 a postupne pozabíjali asi 8000 mužov a chlapcov. OSN označila túto tragédiu za genocídu.

OBRAZOM: Zatkli Ratka Mladiča

.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Košickým krajom sa prehnala silná búrka
<< predchádzajúci článok
Vlani obvinili 151 policajtov zo spáchania trestných činov