17. mája 2008

Brozové medaily do Fínska, Švédi bez kovu

Hokejisti Fínska si vybojovali bronzové medaily na majstrovstvách sveta v Kanade. V severskom derby o 3. miesto si sobotu v Québec City poradili so Švédmi hladko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0). Góly výberu Suomi ...

QUÉBEC CITY 17. mája (WEBNOVINY) - Hokejisti Fínska si vybojovali bronzové medaily na majstrovstvách sveta v Kanade. V severskom derby o 3. miesto si sobotu v Québec City poradili so Švédmi hladko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0). Góly výberu Suomi strieľali ešte v úvodnej časti hry Antti Pihlström a Janne Niskala, v tretej tretine bol najskôr úspešný opäť Pihlström a do prázdnej bránky v závere pečatil fínsky triumf Mikko Koivu. Fíni získali desiatu medailu v histórii svetových šampionátov, z toho tretiu bronzovú (bilancia 1-6-3). Hoci na titul márne čakajú od roku 1995, tretíkrát po sebe sa nebudú vracať domov bez cenného kovu. Vlani boli v Moskve strieborní, predvlani v Rige presne ako teraz - bronzoví. Švédi dopadli rovnako ako minulý rok v Moskve, keď sa síce prebojovali do semifinále, no medaily sa nedočkali. Zápas o 3. miesto (Québec City): Fínsko - Švédsko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0) Góly: 12. Pihlström (N. Kapanen, Hyvönen), 14. Niskala (Peltonen), 43. Pihlström (Hyvönen), 58. M. Koivu Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Pellerin (Kan.), Piechaczek (Nem.) - Losier (Kan.), Oskirko (Rus.), 12 009 divákov Zostavy: Fínsko: Niklas Bäckström - Jokela, Koistinen, Lepistö, Luoma, Väänänen, Salmela, Niemi, Niskala - Selänne, S. Koivu, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, O. Jokinen - J. Jokinen, N. Kapanen, Pihlström - Hyvönen, Hahl, Pyörälä Švédsko: Liv - Stralman, Frögren, N. Wallin, Murray, Magnus Johansson, Fernholm, Edler - Hörnqvist, Nicklas Bäckström, Warg - R. Wallin, Andersson, Fabricius - Weinhandl, Martensson, Ledin - R. Nilsson, M. Nilson, Ekman Súboj o bronz poskytol typický obrázok severského derby s množstvom osobných súbojov a rýchleho korčuľovania. Fíni boli od začiatku o čosi lepším tímom a svoju aktivitu pretavili do dvoch gólov v rozpätí dvoch minút. V 9. min sa do nevydarenej strely Kapanena šikovne vložil hokejkou Pihlström a prekvapil Liva - 1:0. Ani nie o dve minúty obranca Niskala nahodil puk od modrej smerom k švédskej bránke a ten sa v nej napokon aj ocitol - 2:0. Liv mal zakrytý výhľad, keďže pred ním výborne clonil Olli Jokinen. Švédi sa ako-tak spamätali v 15. min pri vylúčení Luomu, keď začali ostreľovať fínsku bránku, ale neuspel ani jeden z tria R. Wallin, Martensson a Ledin. V druhej tretine pribudlo na ľade Pepsi Colisée nervozity a faulov - Fíni hrali štyrikrát a Švédi trikrát v početnej výhode, ale skóre sa nemenilo. Švédski hokejisti boli aktívni, súpera prestrieľali 11:2, ale gólu sa nedočkali. Fínsky gólman Bäckström sa zaskvel najmä v 26. min, keď v poslednej chvíli pohybom rukou dozadu vyrazil puk, ktorý namieril Ledin do opustenej bránky. Z poslednej tretiny ubehli len niečo vyše dve minúty, keď nemilosrdní Fíni zasadili Švédom tretí úder. Hyvönen s Pihlströmom si zopakovali gólovú spoluprácu z I. tretiny a druhý menovaný opäť pohotovo rozvlnil sieť - 3:0. Švédski hokejisti sa nevzdávali, no Bäckström si v 45. min poradil s pokusom Johanssona ako aj s Wargovou dorážkou. Švédsky tréner Gustafsson v 53. min nečakane skoro stiahol z ľadu brankára Liva, ale úžitok to ani jednej strane neprinieslo. Ten istý herný variant zopakovali už takmer bezradní Švédi aj o štyri minúty neskôr pri vylúčení Ruutua, no fínsky útočník Mikko Koivu ich potrestal gólom do prázdnej bránky - 4:0. V súboji dvoch sklamaných zo semifinále napokon vypukla v Québecu fínska bronzová radosť. SITA

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 30. kola futbalovej Corgoň ligy 2007/2008