Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

12. augusta 2017

Bývalý tréner vodného póla Bartolomej Ščavnický by mal 90 rokovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Košice/Bratislava 12. augusta (TASR) - Slovenský vodnopólový tréner Bartolomej Ščavnický by mal dnes 90 rokov.


Nezmazateľnú trénerskú stopu zanechal nielen v košickej telovýchovnej jednote (TJ) Červená hviezda (dnes ŠKP Košice), ktorú priviedol v roku 1962 k historicky prvému československému titulu, ale aj na Kube. S kubánskou reprezentáciou dosiahol v roku 1967 prvenstvo na Stredoamerických hrách v Portoriku. Na olympijských hrách (OH) v Mexiku v roku 1968 obsadil s kubánskym národným výberom ôsme miesto.

Bartolomej Ščavnický sa narodil 12. augusta 1927 v Košiciach. Priekopník košického vodného póla začínal ako plavec. Špecializoval sa na prsia. Ako 24-ročný sa v roku 1951 stal československým rekordérom na 100 a 200 metrov. Popri plávaní študoval trénerstvo na Inštitúte telesnej výchovy a športu v českej Prahe. Na inštitúte, ktorý úspešne ukončil v roku 1954, sa začal venovať vodnému pólu. Najprv aktíve ako hráč pražského klubu ATK a koncom 50. rokov minulého storočia po návrate do rodného mesta ako tréner.

Po jeho príchode sa vodné pólo v metropole východného Slovenska stalo jedným z najobľúbenejších športov. Košice sa jeho pričinením stali vodnopólovým pojmom nielen v rámci bývalého Československa, ale aj za jeho hranicami. Vďaka jeho trénerskému zanieteniu vodnopólové družstvo TJ Červená hviezda Košice získalo v roku 1962 historicky prvý československý titul.

Košický rodák dokonale ovládal všetky dovtedajšie moderné tréningového postupy a metódy. Na jeho rukopis a poznatky neskôr nadviazali aj jeho trénerskí nasledovníci ako napríklad Rudolf Štoffan či Ladislav Bottlik.

V roku 1964 sa začala Ščavnického desaťročná kubánska anabáza. Na Kube založil vodnopólovú školu pre žiakov od 10 rokov, vyškolil trénerov, rozhodcov a vypracoval metodiku prípravy vodných pólistov. S kubánskou reprezentáciou vyhral v roku 1967 Stredoamerické hry v Portoriku a o rok neskôr priviedol kubánskych vodných pólistov k ôsmemu miestu na OH v Mexiku.

Do vlasti sa vrátil v roku 1974 ako medzinárodne uznávaný odborník. Ešte v ten istý rok prebral kormidlo československej vodnopólovej reprezentácie.

Legenda košického, československého, ale aj slovenského vodného póla Bartolomej Ščavnický zomrel 6. apríla 1976 v Košiciach.

Jeho pamiatke je venovaný aj košický medzinárodný vodnopólový turnaj kadetov Memoriál Bartolomeja Ščavnického.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Majstrom sveta v hode kladivom je Poliak Fajdek
<< predchádzajúci článok
Švédka Sjöströmová zlepšila svetový rekord na 100 m voľným spôsobom

Bývalý tréner vodného póla Bartolomej Ščavnický by mal 90 rokov - diskusné fórum čitateľov