Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. decembra 2006

Calderón nastúpil do úradu na nezvyčajnej polnočnej ceremóniiVíťaz mexických prezidentských volieb Felipe Calderón o polnoci zo štvrtka na piatok (miestneho času) formálne prevzal úrad od svojho predchodcu Vincente Foxa. Nezvyčajná ceremónia, ktorú ...Zdieľať

MEXICO CITY 1. december (WEBNOVINY) - Víťaz mexických prezidentských volieb Felipe Calderón o polnoci zo štvrtka na piatok (miestneho času) formálne prevzal úrad od svojho predchodcu Vincente Foxa. Nezvyčajná ceremónia, ktorú Calderón označil za začiatok svojej inaugurácie, sa konala v prezidentskom paláci v metropole Mexico City. Calderón sa pre tento postup rozhodol, aby sa vyhol konfrontácii s lavicovými poslancami, ktorí v parlamente hrozili fyzickým zablokovaním jeho inaugurácie. Novozvolený prezident zároveň oznámil, že neskôr v piatok v parlamente zloží tradičnú prezidentskú prísahu.

Mexická televízia priniesla v živom vysielaní zábery, na ktorých Fox v prítomnosti čestnej vojenskej jednotky a niekoľkých členov vlády odovzdal svojmu nástupcovi štátnu vlajku a spolu s ním zaspieval štátnu hymnu.

Felipe Calderón zvíťazil v júlových prezidentských voľbách nad svojim ľavicovým oponentom Manuelom Lopézom Obradorom s tesným rozdielom nižším ako jedno percento. Obrador porážku neprijal a po sérii pouličných protestov sa minulý týždeň na hlavnom námestí metropoly pred svojimi stúpencami vyhlásil za legitímneho prezidenta.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tajfún Durian zabil najmenej 388 ľudí
<< predchádzajúci článok
Litvinenka otrávili v suši reštaurácii