Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. decembra 2006

Litvinenka otrávili v suši reštauráciiVyšetrovanie britskej polície naznačuje, že bývalého ruského špióna Alexandra Litvinenka otrávili v suši reštaurácii v centre Londýna alebo v jej blízkosti. Informoval o tom v piatok britský ...Zdieľať

LONDÝN 1. decembra (WEBNOVINY) - Vyšetrovanie britskej polície naznačuje, že bývalého ruského špióna Alexandra Litvinenka otrávili v suši reštaurácii v centre Londýna alebo v jej blízkosti. Informoval o tom v piatok britský denník The Independent. Bez uvedenia svojich zdrojov denník informoval, že polícia sledovala Litvinenkov pohyb od jeho odchodu z domu v severnom Londýne až po príchod do reštaurácie. Polícia využila záznamy jeho telefonických rozhovorov ako aj priblížené záznamy videokamier. Miesta, na ktorých sa zastavil testovali na radiáciu, pričom testy na polónium-210, ktoré objavili v Litvinenkovom moči, dokázali zvýšenú prítomnosť práve v suši reštaurácii.

Litvinenko 1. novembra v tejto reštaurácii obedoval s talianskym bezpečnostným expertom Mariom Scaramellom, ktorý mu na stretnutí odovzdal "zoznam" ruskej tajnej služby, na ktorom obaja figurovali. Scarramella, ktorý sa v súčasnosti nachádza pod ochranou britskej polície akúkoľvek účasť na otrávení Litvinenka popiera. Ako uviedla americká spravodajská televízna stanica CNN na svojej webovej stránke, Scaramella sa podrobil lekárskym testom, ktoré kontamináciu nepotvrdili. Médiá v Británii a v Taliansku v stredu informovali, že Litvinenko krátko pred svojou smrťou pred svojimi priateľmi vyslovil možnosť, že otráviť ho mohol i Scaramella. "Toto je absurdné. Nevyšetrujú ma ako podozrivého. Spolupracujem s políciou, ale nemôžem urobiť žiadne vyhlásenia," uviedol taliansky akademik.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Calderón nastúpil do úradu na nezvyčajnej polnočnej ceremónii
<< predchádzajúci článok
Iracké sily prevezmú bezpečnosť v krajine v júni 2007