20. novembra 2008

Česi budú zimovať po víťazstve v San Maríne na 2. mieste

Štyridsaťsedem minút živila futbalová reprezentácia San Marína v stredajšom zápase kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2010 v Juhoafrickej republike s Českom šancu na senzáciu. Tím, ...

SERRAVALLE 20. novembra (WEBNOVINY) - Štyridsaťsedem minút živila futbalová reprezentácia San Marína v stredajšom zápase kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2010 v Juhoafrickej republike s Českom šancu na senzáciu. Tím, ktorý je v rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) na samom chvoste (201. miesto), dovtedy odolával deviatemu najlepšiemu mužstvu planéty a držal bezgólovú remízu. Potom však kapituloval a nakoniec namiesto prekvapenia prišlo očakávané víťazstvo Čechov 3:0. V rozohranej kvalifikácii je to najvyššia domáca prehra futbalového "trpaslíka", predtým reprezentanti San Marína podľahli Poľsku 0:2 a Slovensku 1:3. "Vedeli sme, že pokiaľ bude mať súper dosť síl, budeme to mať ťažké. Keby sme dali gól skôr, mohlo to byť oveľa jednoduchšie,“ skonštatoval po zápase tréner Čechov Petr Rada. Z pokoja ho nevyviedlo ani polčasové trápenie sa jeho zverencov. "Zápasy s takýmito súpermi sú zradné. My sme ich ani v prvom polčase do ničoho nepustili, čo je dôkazom toho, že sme hrali zodpovedne. Hráčov som upozorňoval, aby nezmätkovali a boli trpezliví. Teší ma, že góly padli po vypracovaných akciách. Nechcem však z tohto duelu robiť ďalekosiahle závery. Tie dôležité súboje nás ešte len čakajú," dodal kormidelník českého národného tímu. Skóre stretnutia otvoril v 47. minúte hlavou stredopoliar Radoslav Kováč. "Musím sa priznať, že som loptu skoro netrafil. Zasiahol som ju nosom. Bolo to šťastie. Škoda, že ten gól neprišiel skôr, zápas by bol jednoduchší," cituje úspešného zakončovateľa český server www.idnes.cz. Už o šesť minút neskôr bolo 2:0, keď nádhernou strelou spoza šestnástky vymietol horný roh domácej bránky pravý obranca Zdeněk Pospěch. Pri svojom trinástom štarte v reprezentačnom drese trafil do "čierneho" po prvý raz. "Mám z toho pochopiteľne radosť, ale ešte väčšiu z toho, že môj gól znamenal definitívne upokojenie mužstva," tešil sa po záverečnom hvizde hráč FC Kodaň. Sám si však uvedomuje, že sedem bodov, ktoré česká reprezentácia získala v úvodných štyroch jesenných kvalifikačných dueloch, je menej, ako si všetci želali. "Na druhej strane, stále máme všetko vo svojich rukách. Naša pozícia nie je najhoršia,“ hľadal pozitíva postavenia mužstva Zdeněk Pospěch. Tretí gól hostí pridal debutant Tomáš Necid. Útočník pražskej Slavie sa stal v 19 rokoch a 93 dňoch historicky najmladším Čechom, ktorý nastúpil v kvalifikácii o postup na svetový šampionát a samozrejme aj najmladším strelcom. Na úvodný zápis do štatistík mu stačilo 17 minút pobytu na ihrisku. "Kopali sme roh, David Rozehnal mi loptu pustil, ja som si ju spracoval na prsiach a vystrelil," opísal svoj prvý gól v reprezentačnom drese. V tom slavistickom presne namieril na jeseň v štrnástich zápasoch deväťkrát. "Oživil hru, ukázal svoju kvalitu, mohol pridať aj druhý gól, keby bol premenil ďalšiu príležitosť," pochválil debutanta tréner Petr Rada. Podľa MF DNES bol najlepším hráčom Česka stredopoliar Jan Polák, ktorého výkon ocenil denník v školskej klasifikácii známkou 1,5. Najhoršiu známku - štvorku dal útočníkovi Martinovi Feninovi, ktorého striedal práve Necid. Česi zohrajú ďalší kvalifikačný zápas 28. marca budúceho roka v Slovinsku, o štyri dni neskôr, 1. apríla privítajú doma slovenskú reprezentáciu, ktorá prezimuje na čele 3. kvalifikačnej skupiny. SITA