Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júna 2021

Česko za výbuch muničného skladu vo Vrběticiach požaduje od Ruska úplnú náhradu škôdNámestník českého ministerstva zahraničných vecí Martin Smolek v pondelok ruskému veľvyslancovi v krajine Alexandrovi Zmejevskému odovzdal ...Zdieľať
gettyimages 1187325407 676x451 28.6.2021 (Webnoviny.sk) - Námestník českého ministerstva zahraničných vecí Martin Smolek v pondelok ruskému veľvyslancovi v krajine Alexandrovi Zmejevskému odovzdal diplomatickú nótu, ktorá žiada medzinárodnoprávnu zodpovednosť Ruska za jeho zapojenie do výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach. Česko tiež požaduje úplnú náhradu škôd. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Chcú aspoň miliardu korún


Česká ministerka financií Alena Schillerová už skôr oznámila, že krajina má v úmysle žiadať od Ruska najmenej miliardu korún ako náhradu za materiálne škody.

Námestník českého rezortu diplomacie zároveň ruskému veľvyslancovi povedal, že ruské zaradenie Česka na zoznam „nepriateľských štátov" predstavuje porušenie medzinárodného práva. Konkrétne ide o Viedenský dohovor o diplomatických stykoch a zmluvu o priateľstve a spolupráci.

Vzájomné vzťahy ochladli


Vzťahy medzi Ruskom a Českom ochladli po tom, ako české tajné služby zistili, že na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014 sa podieľali ruskí agenti.

Česko preto v apríli tohto roka vyhostilo 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva. Moskva reagovala vyhostením 20 diplomatov a zamestnancov českej ambasády a v polovici mája Českú republiku zaradila na zoznam nepriateľských štátov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Česko za výbuch muničného skladu vo Vrběticiach požaduje od Ruska úplnú náhradu škôd © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lukašenkov režim zareagoval na sankcie Únie, Minsk prerušil spoluprácu na obmedzovaní nelegálnej migrácie
<< predchádzajúci článok
Mladé dievča tragicky zomrelo v Kvačianskej doline, spadlo do 80 metrov hlbokej rokliny

Česko za výbuch muničného skladu vo Vrběticiach požaduje od Ruska úplnú náhradu škôd - diskusné fórum čitateľov