Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

06. marca 2021

Český lev 2021: České levy vyhral film Šarlatán, najlepším hercom je Ivan Trojan.Minulý rok sa slávnostného udeľovania cien Českej filmovej a televíznej akadémie, tesne pred vypuknutím koronavírusovej pandémie, zúčastnilo takmer tisíc ľudí.Zdieľať
České levy vyhral film Šarlatán, najlepším hercom je Ivan Trojan.

V televíznej kategórii ocenili minisériu Herec slovenského režiséra Petra Bebjaka.

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhral životopis liečiteľa Šarlatán, ktorý bude bojovať aj o Oscara. Cenu pre herca v hlavnej úlohe dostali Ivan Trojan za Šarlatána a Magdaléna Borová za Krajinu v tieni, vo vedľajšej úlohe získali ocenenie Jiří Mádl za Modelára a Petra Špalková za Krajinu v tieni, informoval spravodajský server iDNES.cz.

"Taký pocit človeka nikdy neomrzí," priznal sedemnásobný víťaz Českých levov Ivan Trojan. Magdaléna Borová ďakovala tvorcom za odvahu, s akou otvorili bolestivú tému konca vojny. Jiří Mádl spomínal, ako v Modelárovi repoval, Petra Špalková na diaľku popriala pevné zdravie a pridala prianie "Nech žije film".

Aj poľská režisérka Agnieszka Hollandová, ktorá so Šarlatánom vyhrala cenu za najlepšiu réžiu, ďakovala na diaľku, keďže kvôli pandémii nemohla prísť. Dokumenty ovládla snímka V sieti. Cenu prevzal Vít Klusák s tým, že spolurežisérka Barbora Chalupová je v karanténe.

Najviac Levov vyhrala Krajina v tieni, ktorá má popri cene pre Borovú a Špalkovú aj najlepší scenár, ktorý napísal Ivan Arsenjev, kostýmy, ktoré vytvorila Zuzana Bambušek Krejzková, strih, o ktorý sa postaral Jan Daňhel, a hudbu, ktorú zložil Jakub Kudláč.

Najlepším kameramanom bol Martin Strba za Šarlatána.

Odovzdávanie cien Český lev moderoval už tretíkrát herec Václav Kopta, ktorý hneď na úvod pripomenul, že kým minule sa rok 2019 oslavoval ako divácky najúspešnejší, rok 2020 bol kvôli zatvoreným kinám naopak najhorší. Tohtoročný večer Levov sa niesol v znamení pocty lekárom.

Minulý rok sa slávnostného udeľovania cien Českej filmovej a televíznej akadémie, tesne pred vypuknutím koronavírusovej pandémie, zúčastnilo takmer tisíc ľudí. Tento rok museli usporiadatelia ich počet obmedziť na nominovaných a odovzdávajúcich. Povinné boli negatívne testy a respirátory.

Slovenskú premiéru Krajiny ve stínu presunuli z minulého roka, čaká sa na otvorenie kín. Snímky Havel, Šarlatán, FREM, Bourák, Alchymická pec ponúka portál DAFilms. Miniséria Herec je dostupná cez web RTVS.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Českého leva za film roka 2010 získala snímka Pouta (5. 3. 2011)
 Českého leva za film roka 2009 má Protektor (6. 3. 2010)
 Jane Brejchovej udelia čestného Českého leva (5. 3. 2010)
 Video: Protektor a 3 sezóny v pekle získali 11 nominácií na Českého leva (7. 2. 2010)
 Českého leva budú moderovať Polívka a Liška (28. 1. 2010)
 Najlepším českým filmom roka sú Karamazovi (7. 3. 2009)
 Českého leva si rozdelia Karamazovi, Venkovský učitel a Tobruk (6. 3. 2009)
 ČESKÝ LEV: Za celoživotný prínos kinematografii ocenia Juraja Herza (6. 3. 2009)
 Českí VyVolení: bezdomovci! (21. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Planétka Apophis netrafí Zem, ale preletí veľmi blízko. Astronómovia zo SAV pomáhajú spresniť jej dráhu
<< predchádzajúci článok
Zlatého medveďa na Berlinale získal film Bad Luck Banging or Loony Porn rumunského režiséra

Český lev 2021: České levy vyhral film Šarlatán, najlepším hercom je Ivan Trojan. - diskusné fórum čitateľov