Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. novembra 2009

Chávezova vláda prevzala kontrolu nad štyrmi bankamiVenezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že jeho vláda bola nútená prevziať kontrolu nad štyrmi súkromnými bankami, pretože nepodnikali v súlade s platnými zákonmi a neboli schopné preukázať ...Zdieľať
CARACAS 22. novembra (WEBNOVINY) - Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že jeho vláda bola nútená prevziať kontrolu nad štyrmi súkromnými bankami, pretože nepodnikali v súlade s platnými zákonmi a neboli schopné preukázať pôvod svojich zdrojov. Chávez tak zdôvodnil zásah jeho vlády v bankách Canarias, Confederado, Bolivar a ProVivienda (BanPro). Tieto štyri banky, pokrývajúce 5,7 % venezuelského bankového sektora, kúpila v septembri a októbri skupina investorov pod záštitou obchodníka Ricarda Fernandeza, ktorý je aktívny aj v potravinárskom priemysle a predáva produkty v sieti štátom dotovaných obchodov známych ako Mercal.


Podľa venezuelského ministra financií Rodrigueza má vláda povinnosť zistiť pôvod prostriedkov, ktoré boli použité na nákup bánk, pričom v tomto prípade zdroje neboli preukázané. Okrem toho podľa ministra financií sa objavili aj ďalšie vážne prešľapy voči zákonom, akým je navýšenie kapitálu taktiež bez udania zdrojov prostriedkov.

Chávez v sobotu potvrdil, že banky kúpili bohatí investori, ktorí neboli schopní preukázať, odkiaľ získali svoje prostriedky na túto kúpu. Venezuelský prezident napokon varoval, že "vláda zasiahne v akýchkoľvek súkromných bankách, ktoré budú porušovať zákony". Vládne opatrenia, v rámci ktorých administratíva prevzala kontrolu, oznámili v piatok. Nie je doposiaľ jasné, dokedy zostanú v platnosti.

SITA/AP/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Liga proti rakovine prednáša školákom o chorobách i prevencií
<< predchádzajúci článok
IRÁN: Ak nás napadnú, zaútočíme na Tel Aviv

Chávezova vláda prevzala kontrolu nad štyrmi bankami - diskusné fórum čitateľov