Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júla 2006

Cieľom Riceovej cesty je vypracovanie riešenia pre obe stranyMinisterka zahraničných vecí Spojených štátov Condoleezza Riceová sa tento týždeň vráti na Blízky východ, aby sa pokúsila vypracovať dohodu o vytvorení medzinárodnej mierovej jednotky, ktorej ...Zdieľať

KUALA LUMPUR 28. júla (WEBNOVINY) - Ministerka zahraničných vecí Spojených štátov Condoleezza Riceová sa tento týždeň vráti na Blízky východ, aby sa pokúsila vypracovať dohodu o vytvorení medzinárodnej mierovej jednotky, ktorej poslaním by malo byť ukončenie bojov medzi Hizballáhom a Izraelom. Riceová by mala pricestovať do Jeruzalema v sobotu večer, informovali Riceovej spolupracovníci, ktorí ju sprevádzajú. Podľa jedného z nich sa má Riceová stretnúť s izraelským premiérom Ehudom Olmertom a šéfkou izraelskej diplomacie Cipi Livniovou.

Riceovej cestu na Blízky východ potvrdil v piatok aj prezident George W. Bush na tlačovej konferencii. "Bude spolupracovať s lídrami Izraela a Libanonu, aby využila túto príležitosť na dosiahnutie trvalého mieru a stabilitu pre obe krajiny," povedal Bush. Jeden z diplomatických cieľov, o ktoré sa Riceová snaží je medzinárodná dohoda o vytvorení novej viacnárodnej jednotky s mandátom OSN na zabezpečenie stability v konfliktných oblastiach Libanonu. Dohoda by mala obsahovať informácie o forme, mieste pôsobenia a úlohách jednotky.

Riceová vyslala vo štvrtok do Jeruzalema dvoch popredných odborníkov na blízkovýchodné záležitosti z ministerstva, aby detailne prerokovali obsah návrhu rezolúcie o libanonsko-izraelskom konflikte, ktorá by sa mala budúci týždeň predložiť Bezpečnostnej rade OSN.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ODS chce vládnuť sama s tichou podporou ostatných strán
<< predchádzajúci článok
Proti Chávezovi bude vo Venezuele kandidovať komik Rausseo

Cieľom Riceovej cesty je vypracovanie riešenia pre obe strany - diskusné fórum čitateľov