Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

21. apríla 2009

Cievna mozgová príhoda nemusí zanechať dlhodobé následkyCievne mozgové príhody, ľudovo známe aj ako porážky alebo mŕtvice, sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Ako dnes informoval na tlačovej konferencii prednosta Neurologickej ...Zdieľať
BRATISLAVA 21. apríla (WEBNOVINY) – Cievne mozgové príhody, ľudovo známe aj ako porážky alebo mŕtvice, sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Ako dnes informoval na tlačovej konferencii prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre Miroslav Brozman, zároveň sú druhou najčastejšou príčinou demencie a najčastejšou príčinou epilepsie v starobe. V roku 2007 na Slovensku postihli až 21-tisíc ľudí, z čoho približne tretina umiera, tretina žije bez následkov a tretina má vážne zdravotné problémy, ako je strata reči alebo ochrnutie.


Ide o časté a vážne ochorenie, napriek tomu podľa Brozmana veľa ľudí nevie o terapii, ktorá im môže zachrániť život a zlepšiť jeho kvalitu. „Trombolýza je jediný preukázateľný spôsob liečby,“ uviedol Brozman. Aplikácia trombolytika do žily je dnes štandardnou liečbou, prístupnou pre všetkých ľudí na Slovensku. V prípade upchatia mozgových ciev, ktoré príhodu spôsobujú, rozpúšťa krvné zrazeniny a zabezpečuje prekrvenie mozgu. Ako povedali Brozman a prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Peter Turčáni, už pri aplikácii infúzie sa stáva, že pacient začína rozprávať alebo hýbať končatinami.

Aj trombolýza má však svoje pravidlá. Lekári ju môžu podávať len v nemocnici, pretože najskôr musia prostredníctvom počítačovej tomografie (CT) vylúčiť krvácanie do mozgu a zároveň potvrdiť upchatie mozgových ciev. To všetko do troch hodín od zaznamenania príznakov. Preto je dôležité, aby človek zavolal rýchlu zdravotnú pomoc pri objavení sa prvých prejavov cievnej mozgovej príhody. Ide o stŕpnutie jednej časti tela spojené s malou nešikovnosťou - napríklad pri chodení alebo zapínaní gombíka, jedným z príznakov je aj ovisnutý kútik pier či problémy s artikuláciou.

Mŕtvica je akútne ochorenie spôsobené upchatím niektorej z mozgových ciev a následnou neprekrvenosťou mozgu (ischemická cievna mozgová príhoda) alebo krvácaním do mozgu (hemoragická cievna mozgová príhoda). 80 až 85 percent všetkých mozgových príhod je spôsobených práve upchatím ciev.

K rizikovým faktorom, ktoré môžu zapríčiniť cievnu mozgovú príhodu, patrí napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, zvýšený cholesterol, fajčenie či nedostatočná fyzická aktivita.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SMK nevyšiel pokus zrušiť poplatky za odňatie pôdy
<< predchádzajúci článok
Vysvedčenia pre prvákov nezmenili, povinná angličtina nebude

Cievna mozgová príhoda nemusí zanechať dlhodobé následky - diskusné fórum čitateľov