Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. novembra 2012

Cudzinci si marihuanu nebudú môcť kúpiť ani v AmsterdameMestská rada v Amsterdame nebude môcť zrušiť zákon obmedzujúci zahraničným turistom nákup marihuany v známych coffeeshopoch, ktorý vstúpi do platnosti v januári budúceho roka. V ...Zdieľať
marihuana AMSTERDAM 2. novembra (WEBNOVINY) - Mestská rada v Amsterdame nebude môcť zrušiť zákon obmedzujúci zahraničným turistom nákup marihuany v známych coffeeshopoch, ktorý vstúpi do platnosti v januári budúceho roka.


V piatok to oznámilo holandské ministerstvo spravodlivosti v reakcii na snahy amsterdamského magistrátu dosiahnuť výnimku z tejto legislatívy.

Zákon, ktorý mení 40-ročnú liberálnu drogovú politiku Holandska, je zameraný proti húfom cudzincov chodiacich do krajiny za konzumáciou ľahkých drog, ako aj proti rastúcej kriminalite spojenej s ich predajom Na základe nej budú môcť coffeeshopy marihuanu predávať len svojim registrovaným zákazníkom.

Starosta Amsterdamu Eberhard van der Laan žiadal, aby ostali coffeeshopy v metropole otvorené aj pre cudzincov.

"Situácia v Amsterdame je odlišná od iných častí krajiny, pretože tu máme toľko turistov," povedala jeho hovorkyňa. Ministerstvo spravodlivosti výnimku zamietlo, no pripustilo možnosť "určitých" malých zmien na lokálnej úrovni.

"Koaličná dohoda hovorí, že turisti nebudú mať prístup do coffeeshopov v celej krajine," uvádza ministerstvo vo vyhlásení.

Predaj marihuany v Holandskom kráľovstve umožňuje zákon platiaci od roku 1976. Majitelia obchodov tvrdia, že nové nariadenie postihne miestnu ekonomiku. Úrady však chcú opatrením ochrániť obyvateľov, ktorí sa dlhodobo sťažujú na nepriaznivé dôsledky drogovej turistiky v podobe znečistenia miest, dopravných zápch, nočného hluku a rozšíreného obchodovania s tvrdými drogami v uliciach.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Amerika je na kolenách, ľudia bojujú o benzín
<< predchádzajúci článok
Most v Kurimanoch stavala firma obvinená z nehody v ČR