27. septembra 2013

Cyklistka Medveďová prekvapila šiestym miestom vo Florencii

Slovenská juniorka Tereza Medveďová obsadila vynikajúce šieste miesto v piatkových pretekoch jednotlivkýň na svetovom šampionáte v cestnej cyklistike vo Florencii. Z triumfu sa po absolvovaní trasy dlhej ...

Florencia 27. septembra (TASR) - Slovenská juniorka Tereza Medveďová obsadila vynikajúce šieste miesto v piatkových pretekoch jednotlivkýň na svetovom šampionáte v cestnej cyklistike vo Florencii. Z triumfu sa po absolvovaní trasy dlhej 82,9 km tešila Dánka Amalie Dideriksenová (2:32:23 h), ktorá v záverečnom špurte na striebornú priečku odsunula Rusku Anastasiu Jakovenkovú, tretia finišovala Ukrajinka Olena Demydovová (+3 s).

Už v úvode pretekov odskočila od pelotónu štvorica pretekárok Dideriksenová, Jakovenková, Demydovová a Kolumbijčanka Jessenia Meneses Gonzalezová, ktoré si to v závere rozdali o medaily. Medveďová zostala v hlavnej skupine za nimi. Priebežne figurovala okolo 20. pozície, no v záverečnom špurte sa dostala dopredu a nakoniec ju v ňom zdolala iba Litovka Milda Jankauskaiteová. Slovenská reprezentantka aj tak skončila na výbornom šiestom mieste, čo je najlepšie juniorské umiestnenie v histórii Slovenska. V kategórii do 23 rokov bol lepší iba Peter Velits, ktorý v roku 2007 v Stuttgarte vyhral preteky s hromadným štartom.

"Ani neviem, kedy tie prvé štyri odišli. Prvé dve kolá to bolo strašné trápenie, nešlo sa mi dobre. V treťom som si všimla, že už je nás v balíku iba 25. Potom mi to už šlo lepšie a vedela som, že ma už neutrhnú, a že dosiahnem celkom dobrý výsledok. No to, že došpurtujem na šiestej pozícii som vôbec nečakala. Je to výborné a som spokojná. Je to môj najväčší úspech," uviedla v cieli.

"Špurt mám dobrý, takže som si verila. No v závere to bolo nervózne, padalo sa. Pomohli aj skúsenosti z cyklokrosu. Pri jednom páde som musela zliezť z bicykla, preskočiť pár dievčat a potom ísť zase do kopca," dodala Medveďová, ktorá preteká aj v cyklokorse.

Jazdkyňa ŽP Šport Podbrezová pri jej debute na MS obsadila v pondelňajšej časovke 35. miesto.

Výsledky junioriek (Florencia - Florencia, 82,9 km):
1. Amalie Dideriksenová (Dán.) 2:32:23 h, 2. Anastasia Jakovenková (Rus.) rovnaký čas, 3. Olena Demydovová (Ukr.) +3 s, 4. Jessenia Meneses Gonzalezová (Kol.) +18 s, 5. Milda Jankauskaiteová (Lit.) +34 s, 6. Tereza MEDVEĎOVÁ (SR) rovnaký čas