Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júla 2013

Dalajláma slávi narodeniny, Tibeťania s ním a potichuTibeťania si v sobotu pripomínajú 78. narodeniny svojho exilového vodcu dalajlámu. Oslavy sú na niektorých miestach verejné, napríklad v Indii, kde do ulíc vyšli tisícky ľudí. V ...Zdieľať
aj dalajlamovi sa obcas zivne LHASA 6. júla (WEBNOVINY) - Tibeťania si v sobotu pripomínajú 78. narodeniny svojho exilového vodcu dalajlámu.


Oslavy sú na niektorých miestach verejné, napríklad v Indii, kde do ulíc vyšli tisícky ľudí.

V samotnej Číne, ktorá kontroluje aj Tibet, sa však ľudia boja verejne vyjadriť svoju náklonnosť tomuto nositeľovi Nobelovej ceny za mier. Dôvodom je strach z čínskych úradov.

Agentúra Reuters však informuje, že niektorí oficiálni predstavitelia Tibeťanmi obývaných oblastí v Číne uvažujú nad zrušením zákazu verejne vystavovať dalajlámove podobizne.

Tvrdí to aj organizácia Medzinárodná kampaň za Tibet, ktorá o tom napísala vo svojej minulotýždňovej správe. Viacerí Tibeťania však zákaz považujú za irelevantný.

"Pretože v našich srdciach ho aj tak uctievame, to nám stačí," cituje agentúra Reuters jedného z tibetských budhistických mníchov pôsobiaceho v čínskej provincii Sečuan.

Peking považuje dalajlámu, ktorý z Číny utiekol v roku 1959 po povstaní Tibeťanov voči Pekingu, za separatistu. Dalajláma v súčasnosti žije v Indii, ktorá mu poskytla exil. Podľa vlastných slov nepožaduje pre Tibet samostatnosť, ale len širšiu autonómiu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Tatrách zachraňovali českú turistku, nezvládla zostup
<< predchádzajúci článok
Richard Raši žiada vyšetrenie zamaľovania umeleckého diela

Dalajláma slávi narodeniny, Tibeťania s ním a potichu - diskusné fórum čitateľov